Hafta boyunca yaşanan ekonomik gelişmeleri, sizler için derledik. İşte 20-24 Nisan günleri arasında, finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Haftanın ilk gününe ham petrol fiyatında yaşanan  %10’luk düşüş ile başladık. Yaşanan düşüşle, petrol fiyatları son 21 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Pazartesinin gündeminde ABD Senatosu’nun yeni kararları da önemliydi. Senato, küçük işletmeler için 300 milyar dolarlık ek destek paketini onaylayarak toplam paketi 350 milyar dolara çıkarabileceğini açıkladı. Konu hakkında açıklanama yapan, Hazine Bakanı Steven Mnuchin, istihdam desteği sağlama amacıyla oluşturulan bu paketin, hasta kapasitesini aşan hastaneler için 75 milyar ve Covid-19 ulusal test kapasitesini artırmak için de 25 milyar doları içerdiğini belirtti.

Haftanın ilk gününde Borsalara baktığımızda ise, haftaya düşük açılmaya hazırlandıklarını gördük. Dow Jones 30 380 puan düşerken S&P 500 %1,5 ve Nasdaq 100 %1,0 geriledi.

Günün bir diğer önemli gelişmesi ise, Çin’in faiz indirimi oldu. Çin Merkez Bankası bir yıllık kilit faizini 20 bp indirdi ve %3,85’e çekti. Faiz indirimi Yuan üzerinde pek etkili olmadı. Yuan Dolar karşısında ise %0,1’den az düşüş yaşadı.

Salı günü piyasalarında ise, ilk önemli gelişme Petrol’un yeniden sıfırın üzerine çıkması oldu. ABD hisse senedi piyasaları ise, Pazartesi günü yaşadığı kayıpları açılışta artırmayı hedefledi. Dow Jones 30 vadeli işlemleri 357 puan düşerek 23.151 olurken S&P 500 %1,1 ve Nasdaq 100 %0,6 geriledi.

Salı gününde, Euro bölgesi devlet tahvil spreadleri tekrar genişledi. İtalya ve Almanya’nın 10 yıllık tahviller arasındaki spreadi 248 puan genişlerken Yunan spreadi 264 puana, Portekiz spreadi ise, 153 puana çıktı. Euro ise, %0,3 düşüşle 1,0833 dolara kadar geriledi.

Çarşamba günü piyasaları da ABD Senatosundan gelen haberler ile güne başladı. Senato küçük işletmeleri destek olmak için geliştirilen 484 milyar dolarlık tasarıyı onayladı. Gün içinde ham petrol fiyatları ise, istikrarlı seyretti. Haziran vadeli ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,3 düşüş yaşadı ve 11,54 dolara indi. Haziran vadeli Brent sözleşmesi ise, %1,9 yükselişle 19,69 dolara yükseldi.

Perşembe günü piyasalarında ise, karamsar hava net bir şekilde hissediliyordu. Hafta boyunca sakin hareket eden Türkiye piyasaları, Perşembe günü de resmi tatilin etkisiyle  sakinliğini korudu. Gün içinde Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Nis)  açıklandı. Endeks, 39,0 olan beklentiye karşılık  34,4 olarak açıklandı. İngiltere İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) de Perşembe günü açıklandı. Endeks, 42,0 olan beklentiye karşılık 32,9 olarak açıklandı.

ABD piyasalarının geleceği için büyük önem taşıyan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları da gün içinde açıklanan önemli verilerden bir tanesi oldu. Yapılan açıklamaya göre; ABD’de 4.427K kişi işsizlik haklarından yararlanmak için başvuruda bulundu.

Haftanın son işlem gününe ise, İngiltere Perakende Satışlar (Aylık) (Mar)’ın açıklanması ile başladık. Aylık bazda İngiltere perakende satışları -4,0% beklentiye karşılık  -5,1% oranında açıklandı.

Günün önemli gelişmelerinden ABD Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Mar) ise, henüz açıklanmadı. Endeks için beklenti, -5,8% oranında.

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…