Haftanın ekonomik gelişmelerini, sizler için derledik. İşte 20-25 Temmuz günleri arasında, finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Yeni haftaya, açıklanan Çin PBOC En Düşük Kredi Faiz Oranı ile giriş yaptık. Bir önceki dönemde 3,85% olarak belirlenen faiz oranı sabit tutularak yine 3,85% olarak açıklandı. Beklenti de sabit tutulacağı yönünde idi. Öte yandan piyasaların gündeminde yine Korona virüs vardı. ABD hisse senedi piyasaları yayılmaya devam eden virüsten olumsuz etkilenerek düşük açıldı. Dow 55 puan düştü. S&P 500 ise, %0,3 geriledi.

Salı günü ise, küresel piyasalarda veri akışı bakımından durağan geçen bir gündü. Küresel piyasalarda etkili olabileceği tahmin edilen Kanada Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (May) verisi Türkiye saati ile 15:30’da açıklandı. Bir önceki dönemde -20,7% olan perakende satışlar 10,6%’ya yükseldi. Beklenti ise,12,0% olarak açıklanacağı yönünde idi. ABD’ye baktığımızda ise, piyasaların gündemini, yine yayılmaya devam eden korona virüs salgını belirledi. ABD’de pandeminin başlangıcından bu yana beşinci teşvik paketinin onaylanması söz konusu. ABD Başkan Donald Trump, hafta sonu yaptığı bir açıklamada paketin bir bölümünün bordro vergisi indirimleri olmasını istediğini belirtti. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise, paketin yaklaşık 1 trilyon dolar olacağını belirtti.  ABD hisse piyasaları da teşvik paketi ve COVID-19 aşı tedavisinin yıl sonuna kadar kullanılabileceğine dair umutların çoğalması sonucunda güne, yüksek açılarak başladı. Dow 177 puan ve S&P 500 vadeli işlem sözleşmesi %0,7, NASDAQ 100 ise, %0,8 yükseldi.

Çarşamba günü piyasalarında ise, ABD'de Covid-19 pandemisi nedeniyle oluşturulan son teşvik paketine yönelik müzakereler devam etti. ABD Kongresi'nde görüşülen paket için,  hükümet ve Senato Cumhuriyetçileri arasındaki ve Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasındaki görüş farklılıkları süreci zorlaştırdı. Cumhuriyetçiler, 1 trilyon dolarlık paket hazırlığında iken, Demokratlar 3 trilyon dolar tutarında bir paket öngörüyorlar. Başkan Trump'ın pakete dahil etmek istediği bordro vergisi indirimi içinse, Cumhuriyetçilerin tutumu henüz açık değil. ABD hisse piyasaları ise gündemin de etkisiyle, güne karışık açılmalar ile başladı. Dow vadeli işlemleri ve S&P 500 vadeli işlemleri ise %0,4 düşerken, NASDAQ 100 vadeli işlemleri sabit kaldı. ABD ve küresel piyasaların gündemindeki bir diğer konu ise, açıklanan Ham Petrol Stokları oldu. Bir önceki dönemde -7,493M olarak açıklanan ham petrol stokları, 4,892M olarak açıklandı. Ekonomistlerin beklentisi ise, ham petrol stoklarının -2,088M olarak açıklanacağı yönünde idi. Çarşamba günü küresel piyasalarında dikkat çeken bir diğer gelişme ise, yükselişini sürdüren altın fiyatları oldu. Altın vadeli işlemleri, %0,8 oranındaki artışla ons başına 1.857,80 dolara ulaştı.

Veri akışı bakımından sakin geçen birkaç günün ardından, Perşembe gününde, piyasalar biraz daha yoğun geçti. Özellikle iç piyasalarımız için önemli veriler olan Türkiye Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Tem) ve Gecelik Borçlanma Faizi (Tem)’nin öğle saatlerinde açıklanması günü hızlandırdı. Verilerin detayına baktığımızda; Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Tem)’nın tahmin edildiği gibi 8,25% oranında sabit tutulma kararı alındığını görüyoruz. Hemen ardından açıklanan Gecelik Borçlanma Faizi (Tem)’nin ise, bir önceki dönemde olduğu gibi 6,75% oranında açıklandığı görülüyor.

Merceği ABD’ye çevirdiğimizde ise, küresel piyasalarda günün odak noktası olan ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları’nın açıklanması oldukça önemli. Açıklanan verilere göre, bir önceki dönemde 1.307K olan işsizlik başvuruları, 1.416K’ya yükseldi.

Ekonomistlerin tahmini ise, 1.300K işsizlik başvurusu olacağı yönünde idi. İyileşmenin devam edeceğine dair bu beklenti, ABD hisse piyasalarının güne yükselişle başlamasına da neden oldu. Dow vadeli işlemleri %0,4 ve S&P 500 vadeli işlemleri %0,4, NASDAQ 100 vadeli işlemleri ise %0,9 yükseliş kaydetti. Öte yandan doların istikrarlı düşüş devam ederken emtialar, bugün de yükselmeye devam etti. Altın 1.900 dolar seviyesine yaklaşırken, gümüş ons başına 23 dolar seviyesini korudu.

Haftanın son işlem gününde ise, küresel piyasalar için, İngiltere ve Avrupa’daki hareketlilik dikkat çekti. Türkiye saati ile 09:00’da İngiltere Perakende Satışlar (Aylık) (Haz) verileri açıklandı. Bir önceki dönemde, 12,3% ola parkende satışlar 13,9%’a yükseldi. Günün ilerleyen saatlerinde, açıklanması beklenen Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Tem), Almanya Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Tem), İngiltere İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI), İngiltere Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) ve ABD Yeni Konut Satışları (Haz) içinse takibimiz sürüyor.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…