Haftanın ekonomik gelişmelerini, sizler için derledik. İşte; 18-23 Mayıs günleri arasında, finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Haftaya, Fed Başkanı Jerome Powell CBS’ye yaptığı açıklamalar ile başladık. Powel, ses getiren açıklamasında; ABD ekonomisinin ancak yılın ikinci yarısında toparlanmaya başlayabileceğini belirtti. Powel, tam anlamıyla ekonomik iyileşmenin ise, 2021 yılının sonunu görebileceğini de söyledi. Powell ayrıca Covid-19 öncesi hakim olan tüketici güvene yeniden ulaşabilmenin, başarılı bir ilacın bulunmasıyla mümkün olduğunu belirtti. Powell tüm bunlara ek olarak, negatif faizlere karşı mesafeli tavrını sürdürdü.

Pazartesi gününün bir diğer önemli gelişmesi ise, Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün yıllık toplantısı oldu. Toplantının ana konusu, ayrıntıları ile kovid-19 pandemisi ve dünyanın pandemiye verdiği tepkiler oldu. Toplantıya, dünyada pandemiyi en başarılı şekilde yöneten, ülkelerin başında gelen Tayvan’ın davet edilmemesi ise, tepki çekti.

Güne damgasını vuran bir diğer gelişme işe artan petrol fiyatları oldu. Ham petrol fiyatları,  Mart ayının ortasından bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. ABD ham petrol vadeli işlemleri %7,3 yükselişle 31,67 dolara çıkarken, Brent %5,8 artışla 34,37 dolara ulaştı.

Salı gününe geldiğimizde ise Türkiye, Atatürk`ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle resmi tatildi. Bu nedenle yurt içi piyasalar, günü sakin geçirdi.

Salı gününde açıklanan, İngiltere Ortalama Gelir Endeksi + İkramiye (Mar) verileri oldukça önemliydi. Bir önceki dönemde 2,8% oranında açıklanan Endeks, bu kez 2,4% olarak belirlendi. Endeks için beklenti ise 2,6% oranında idi. İngiltere için günün bir diğer önemli verisi ise, bir önceki dönemde  12,1K olan İşsizlik Hak Başvurusu Sayısındaki Değişim (Nis) oldu. Yeni dönemin İşsizlik Hak Başvurusu Sayısındaki Değişim 856,5K olarak belirlendi. Değişim için beklenti 676,5K olarak açıklanacağı yönünde idi.

ABD cephesinden ise, ülkenin para birimi için oldukça etkili olan İnşaat İzinleri (Nis) verisi, gün içinde açıklandı. ABD İnşaat İzinleri (Nis) verisi, 1,000M’luk beklentiye karşılık 1,074M olarak açıklandı. Bir önceki dönemde açıklanan veri ise,1, 356M idi.

Çarşamba gününün finans piyasaları gündeminde ise, yurt içi piyasalarının önemli bir yeri vardı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar, gündemi belirleyici nitelikteydi. Yapılan açıklamada; Türkiye'nin 2 ülke ile swap anlaşması yaptığına dair çıkan haberlerin doğru olmadığı ve birçok ülkeyle swap görüşmelerinin yerel paralarla ticareti de kapsayacak şekilde hala sürdürüldüğü belirtildi. Bakanlık yetkilileri, konuyla ilgili resmi makamlar haricinde yapılan haberlere itibar edilmemesi gerektiğinin de altını çizdi. Açıklamaların da etkisiyle Türk Lirası değer kazanımını hızlandırdı. USDTRY paritesi 6,80 seviyesinin altına kadar indi.

ABD hisse senedi piyasaları ise Çarşamba gününde yüksek açıldı. Dow Jones 30 vadeli işlemleri 278 puan yükseldi. S&P 500 %1,1,  Nasdaq 100 ise %1,0 değer kazandı.

İngiltere’de ise tarihi bir gelişme yaşandı. İngiltere, tarihinde ilk kez negatif faiz oranı ile tahvil satışı yaptı. Haber akışının etkisi ile de İngiltere Bankası’nın (BoE)  faiz oranlarında bir indirim daha yapacağı spekülasyonları hız kazandı. Sterlin ise 1,2264 dolardaki yerini korudu.

Petrol fiyatların da ise, Çarşamba gününde de yükselişinde istikrar sağlanmayı başardı. Gün içinde Brent petrol, 35,63$ seviyesine yükselirken ham petrol 34,90$ seviyesini test etti.

Perşembe gününe geldiğimizde ise,  piyasaların gündeminde ABD ve Çin ilişkisi vardı. ABD Başkan’ı Donald Trump’ın pandemi ile ilgili Çin’e yönelik eleştirileri şiddetlendi. Trump, Pekin’i dünya çapında kitlesel bir cinayet işlemekle suçlarken, paylaştığı bir tweet ile de Çin’i, dünyaya acı ve kıyım yaymakla suçladı.  Trump’ın bu sert eleştirilerinden yakın vadede en büyük zararı gören, hisse senetleri oldu. ABD borsaları düşük açıldı. Dow Jones 30 154 puan, S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,6 geriledi.

Öğle saatlerinde açıklanan ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ise, Perşembe gününün gündemine oturdu. Başvuruların 2.400K olacağı bekleniyordu. Açıklanan verilere göre İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, 2.438K oldu. Bir önceki dönemdeki işsizlik başvuruları ise, 2.687K idi.

Petrol fiyatları ise,  6. günlük yükselişini Perşembe gününde de sürdürdü. Üretim kesintileri ve yükselen talep ile ham petrolün bu ay %80 üzerinde artış yaşadığı, tespit edildi.

Haftanın son işlem gününde ise, -18,1% olarak açıklanan İngiltere Perakende Satışlar (Aylık) (Nis) verisi oldukça önemli. Veri için beklenti, -16,0% oranında açıklanacağı yönündeydi. Bu veri bir önceki dönemde ise,-5,2% oranında idi.

Son olarak, gün içinde Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Toplantı Tutanaklarının Yayınlanması bekleniyor.

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…