Haftanın ekonomik gelişmelerini, sizler için derledik. İşte;  15-20 Haziran günleri arasında, finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Yeni haftaya, açıklanan Çin Sanayi Üretimi (Yıllık) (May) verileri ile giriş yaptık. Bir önceki dönemde, 3,9% olarak açıklanan veri, yeni dönemde 4,4% olarak açıkladı. Beklenti ise, 5,0% olarak açıklanacağı yönünde idi. Pazartesi gününde açıklanan bir diğer önemli veri ise, Çin Endüstriyel Üretim (Yıl Başından Bugüne Kadar) (Yıllık) (May) verileri oldu. Bir önceki dönemde -4,9% olarak açıklanan veri yeni dönemde -2,8% olarak açıklandı. Bu veriler doğrultusunda Çin piyasalarındaki toparlanmanın hız kazandığı görüldü.

Salı Gününde ise, Fed Başkanı Jerome Powell’ın, Türkiye saatiyle 17:00’de Senato Bankacılık Komitesi önünde gerçekleştireceği para politikasının durumuna ilişkin sunum, büyük bir merakla beklendi. Japonya Merkez Bankası’nın, diğer merkez bankalarından önce arttırdığı teşvik programının boyutu ise, Salı gününün gündemine oturdu. Japonya Merkez Bankası, 700 milyar dolar olarak belirlediği kurumlar için doğrudan kredi programının boyutunu, 1 trilyon dolara yükseltti. Bu gelişme piyasalardaki risk iştahını arttırmakla birlikte diğer merkez bankalarının da bu tarz girişimler yapacağına dair umutları artırdı.

Salı gününde ABD hisse senedi piyasalarındaki iyileşme devam etti ve Dow Jones 30 endeksi 509 puan yükselirken S&P 500 ve Nasdaq 100 %1,4 kazandı.

Çarşamba gününe geldiğimizde, Çin, Pekin içinde ve çevresinde görülen ikinci dalga Covid-19 vakalarının ardından Pekin, kısıtlamaları artırma kararı aldı. Çin’in başkentinde, okullar ve eğlence yerleri yeniden kapatıldı. Bununla birlikte 1.000’den fazla uçuş iptal edildi.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Salı günü Senato Bankacılık Komitesi’nde gerçekleştirdiği Yarı Yıllık Para Politikası Sunumu ise, gününün piyasalarında etkiliydi. Powell, üretim ve istihdam konusunda karamsar denilebilecek ifadelerde bulundu. Ekonomide Covid-19 salgınından önceki dönemin çok gerisinde kalındığını belirten Powell, ekonomide tam anlamıyla bir toparlanma için belirli bir tarih veremedi.  Powell, büyümedeki gerileme içinse, bu çeyrekte de rekor seviyelerin görülebileceğini belirtti. Başkan Powell yine de ekonomi için yavaş ve engebeli bir toparlanma uyarısını yinelemeyi ihmal etmedi. Nitekim aynı gün yayınlanan Mayıs ayı perakende satış ve endüstriyel üretim verileri, hafif toparlanmaların olduğunu gösterdi.

Perşembe gününde ise, ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, açıklandı. Yeni Covid-19 enfeksiyonlarındaki artışa ve bu durumun yarattığı ekonomik endişelere rağmen işsizlik başvuruları düşüş gösterdi. Analistlere göre, 1,300K’ya düşmesi beklenen başvurular 1,508K olarak açıklandı. Bir önceki dönemdeki işsizlik başvuruları ise, 1.566K idi. Böylelikle, Mart sonunda başlayan karantinalardan bu yana en düşük işsizlik başvurusu sayısına ulaşıldı.

ABD ve Çin arasındaki gerginlik, ABD Başkanı Trump’ın, Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasayı onaylamasıyla yeniden alevlendi.

Haftanın son işlem gününde ise, piyasalarının gündeminde, açıklanan İngiltere Perakende Satışlar (Aylık) (May) verileri vardı. Bir önceki dönemde -18,0%           olan parekende satışlar yeni dönemde, 12,0% olarak açıklandı. Beklenti ise, 5,7% olarak açıklanacağı yönünde idi. Parekende satışlardaki bu toparlanmaya rağmen sterlin geriledi.

Cuma gününde ABD borsaları ise yüksek açıldı. Dow Jones 30 endeksi 220 puan artarken S&P 500 %0,7 ve Nasdaq 100 %0,8 yükseldi.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…