Haftanın ekonomik gelişmelerini, sizler için derledik. İşte; 13 – 18 Temmuz günleri arasında, finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Yeni haftada da gündemi, hızla yayılmaya devam eden Covid-19 vakaları belirledi. Hafta sonu Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan yeni rekor veriler, piyasadaki gergin havayı körükledi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan rapora göre, 230.000 üzerinde yeni Covid-19 vakası kaydedildi. Öte yandan Pazartesi günü yurt dışı piyasalarında veri akışı durağan geçti. Ancak iç piyasalar için önemli bir gösterge olan Türkiye Perakende Satışları (Aylık) verileri sabah saatlerinde açıklandı. Bir önceki dönemde, -21,2% olarak açıklanan perakende satışlar yeni dönemde 3,8% olarak açıklandı.

Salı gününde ise, ABD ekonomisinde yeniden açılma faaliyetleri bir kez daha sekteye uğradı. Geçtiğimiz hafta ABD’de covid-19 vakalarında %20, Covid-19 kaynaklı ölümlerde de %10 artış yaşanması nedeniyle tedbirler sıkılaştırıldı. California Valisi Gavin Newsom, Bar restoran, sinema ve kuaför salonları gibi kapalı mekân işletmelerinin kapatılmasını emretti. Los Angeles ve San Diego’da da federal hükümetin yeniden açılma ısrarına rağmen okulların uzaktan eğitime devam etmesi kararı alındı. ABD hisse senedi piyasaları ise, pazartesi günü yaşadığı kayıplardan sonra cüzi toparlanmalara işaret etti. Dow 96 puan yükselirken S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,3 değer kazandı. ABD ile süren gergin ilişkileri nedeniyle gündemden düşmeyen Çin’de ise, haberler iyiydi. Pandemi başladığından bu yana Çin’in dış ticaret verileri, ilk kez yıllık pozitif rakamlar kaydetti. Açıklanan verilere göre; Çin ihracatı Haziran ayında %0,5 artış gösterdi.  Çin ithalatı ise %2,7 yükseldi.

Çarşamba gününe geldiğimizde ise, Türkiye, Demokrasi Günü nedeniyle resmi tatildi. Bu anlamda iç piyasalar veri akışı bakımından sakin seyretti.

Açıklanan İngiltere Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Haz) verileri küresel piyasalar için önemli bir gösterge oldu. Bir önceki dönemde 0,5% olan endeks, yeni dönemde 0,4% olan beklentiye karşılık 0,6% olarak açıklandı. Günün açıklanan önemli verilerinden bir diğeri ise, ABD Ham Petrol Stokları oldu. Bir önceki dönemde 5,654M olan petrol stokları, -7,493M’a düştü. Beklenti ise, -2,098M olarak açıklanacağı yönünde idi.

Perşembe günü piyasalarının gündeminde ise, Çin vardı. Covid-19 pandemisinin ülke ekonomilerinde yarattığı ağır hasardan sonra büyümeye dönen ilk büyük ekonomi, Çin ekonomisi oldu. Perşembe açıklanan Çin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verileri, 2,5% olan beklentiye karşılık 3,2% ‘ye yükseldi.

Perşembe gününde, ABD’de piyasalarında ise, deyimi yerindeyse bir veri seli hakimdi. İlk olarak Türkiye saati ile  15:30’da Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Haz) verileri açıklandı. Bir önceki dönemde 12,1% olan parakende satışlar 5,0%  ‘lik beklentiye karşılık 7,3% olarak açıklandı. Parekende satışların hemen ardından ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları da açıklandı. Geçen haftaki 1,315 milyondan 1,25 milyona düşmesi beklenen işsizlik başvuruları 1,300 milyon olarak açıklandı.

Haftanın son işlem gününde ise, küresel piyasalar için önemli bir gösterge olan İngiltere Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Haz) açıklandı.  Bir önceki dönemde 0,1% olan endeks, 0,3% olarak açıklandı. Endeks için beklenti de  0,3% olarak açıklanacağı yönünde idi.

Türkiye saati ile 15:30’da açıklanacak olan ABD İnşaat İzinleri (Haz) verileri içinse, meraklı bekleyişimiz devam ediyor.

 

 Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…