Haftanın ekonomik gelişmelerini, sizler için derledik. İşte 11-16 Mayıs tarihleri arasında, finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Haftaya Beyaz Saray’da yaşanan Covid-19 krizi ile giriş yaptık. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in basın sekreteri Katie Miller’in, geçen hafta yaptığı covid-19 testi pozitif çıkmıştı. Kriz buradan başladı. Her ne kadar Başkan Yardımcısı Mike Pence’in her gün yaptığı Covid-19 testleri negatif çıksa da, hafta sonu Başkan Donald Trump ile olan bir toplantıya katılmaması kafaları karıştırdı. Alınan bilgilere göre, Pence, Beyaz Saray’a Pazartesi günü geri dönecek. Bunun ardından Başkan Trump’ın bir valesinin Covid-19 testinin de pozitif çıkması, saraydaki Covid-19 krizini şiddetlendirdi. Dünya’nın diğer ülkelerinde ise, gevşetilen karantina uygulamaları hızla genişledi. İngiltere karantina tedbirlerini Çarşamba gününden itibaren gevşeteceğini belirtti. Disney’in Şangay tema parkı ise kapılarını yeniden açma kararı aldı.

Çin merkez bankası (PBoC) tarafından yapılan açıklamalarda ise, pandeminin ekonomik sonuçlarını karşılayabilmek için “daha güçlü” bir politika sözü verildi. Ancak, bu politikanın içeriği ile ilgili detaylardan bahsedilmedi.

Pazartesi gününde ABD borsaları düşük açıldı. Dow Jones 30 144 puan düşerken,  S&P 500 %0,6, Nasdaq 100 %0,3 düşüş yaşadı.

Salı gününe geldiğimizde ise, Dolardaki hareketlilik yine ilk göze çarpan gelişme oluyor. USDTRY paritesi 7,0619 seviyesine kadar geriledi ve TL, dolar karşısında en iyi performansı gösteren gelişmekte olan ülke para birimi konumuna yerleşti. ABD borsalarına baktığımızda ise, Dow Jones 30 57 puan düştü.  S&P 500 ve Nasdaq 100 sözleşmeleri ise, artışlar yaşadı.

Çin ve Güney Kore’den tüm dünyanın duymaktan korktuğu, o haber geldi. İki ülkede de yeni Covid-19 vakalarına rastlandı. Bu durum, ikinci enfeksiyon dalgası ihtimaline yönelik korkuyu güçlendirdi ve küresel piyasaları gergin ve temkinli bir havaya soktu.

Petrol fiyatları ise, Salı gününde de toparlanışını sürdürdü. ABD ham petrol %5,4 artarak 25,45 dolara, Brent ise, %3,1 yükselişle 30,54 dolara çıktı.

Gevşetilen karantina önlemleri ve ekonomide yeniden açılma haberleri yine gündemdeydi. Avrupa’da Covid-19’dan en çok etkilen ülke olan İtalya 1 Haziranda açmayı planladığı restoran, bar, kafe ve kuaförlerin açılış tarihini 18 Mayıs’a çektiğini duyurdu.

Çarşamba gününün finans piyasaları gündeminde ise, yine ABD’nin etkisi yoğun bir şekilde hissediliyor idi. Fed Başkanı Jerome Powell’ın üzerindeki baskı gün boyunca devam etti. Washington’daki Peterson Enstitüsü’nün bir etkinliğinde, Powell’ın yapacağı konuşmanın, başkan Donald Trump’ın, Fed’in faizleri sıfırın altına çekmesi konusundaki propagandanın belirleyiciliğinde gerçekleşeceği, tahmin edildi. ABD hisse senedi piyasaları ise, toparlanıyor gibi gözükse de dar bir aralıkta işlem yaptırdı. Dow Jones 30 153 puan yükseldi. S&P 500 %0,6 ve Nasdaq 100 %0,7 artış kaydetti.

Avrupa içinse, gündemde kaldırılan seyahat yasakları vardı. Almanya, bireysel seyahatler üzerindeki yasakları kaldırdı ve 15 Mayıs tarihinden itibaren de Fransa, İsviçre ve Avusturya ile sınırlarını yeniden açacağını açıkladı.

Perşembe günü küresel piyasalarına ise düşüş eğilimi hakimdi. Çin ve Güney Kore’de İkinci dalga Covid-19 vakalarının görülmesi, küresel piyasalara düşüş olarak yansıdı. Stoxx 600 %1,6 düşüş yaşadı ve son dört haftanın en düşük seviyesine geriledi. İngiltere’de FTSE 100 endeksi ise, %2’yi aşan bir düşüş yaşadı. Bu hareketliliğin ardından Sterlin dolar karşısında son iki ayın en düşük seviyelerine kadar geriledi. Asya’da ise, ABD-Çin geriliminin de etkisiyle Çin piyasaları yaklaşık %1 oranında değer kaybetti.

Düşüş göstereceği tahmin edilen ABD işsizlik başvuruları da Perşembe gününde açıklandı. Verilere göre; geçen hafta, ABD’de, 2.981K işsizlik başvurusu yapıldı. Petrolde ise, yükselen fiyatlar dikkat çekti. ABD ham petrol vadeli işlemleri 54,6 yükselişle 26,46 dolara, Brent Petrol ise, %3,6 artarak 30,25 dolara ulaştı.

Haftanın son işlem gününde ise; Ekonomik daralmalar gündemdeydi.  Covid-19 nedeniyle Mart ayından itibaren ekonomik faaliyetlerin durdurulduğu Almanya’da vaka sayılarının azalış göstermesiyle birlikte Mayıs ayında ekonomik faaliyetler, kademeli olarak açılmıştı. Bugün açıklanan verilere göre, ülkenin ekonomisi son 10 yılın en yüksek daralmasını yaşadı. Almanya ekonomisi 2020’nin ilk çeyreğinde %2,2 oranında daraldı.

ABD borsaları ise, haftanın son işlem gününde yüksek açıldı. Ancak, yine de Dow Jones 30 %0,3, S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,2 geriledi.

Altın ise haftayı rekor bir yükseliş ile kapatma yolunda. Altın vadeli işlemleri, 1.740,75 dolara çıkarak, son üç haftanın en yüksek seviyesini gördü. Gümüş vadeli işlemleri ise, 16,64 dolar ile son iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…