Haftanın ekonomik gelişmelerini, sizler için derledik. İşte 10-15 Ağustos günleri arasında, finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Yeni haftaya, piyasalar sakin bir giriş yaptı. Pazartes, günü akşam saatlerinde, açıklanması beklenen ABD İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Haz) günün takip edilen önemli verilerinden bir tanesi oldu. Bir önceki dönemde, 5,371M olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Haz), 5,889M'ye yükseldi.

Salı günü piyalarında ise, gündemde ilk olarak ABD’de yeniden yatışmaya başlayan Covid-19 virüsü vardı. Art arda ikinci günde de 50.000’in altında kalan vaka sayıları, ülkede virüsün tekrardan kontrol altına alındığını düşündürdü. Öte yandan ABD’nin Covid-19 tedavisi için araştırmaları devam eden aşısını çalmaya çalışmakla suçlanan Rusya, ilk Covid-19 aşısını meşruten onayladı. Dünya genelinde tespit edilen Covid-19 vaka sayısı ise, 20 milyonu geçti. ABD hisse senedi piyasaları ise, Covid-19 vaka sayılarında yaşanan olumlu gelişmelerle güne yüksek açılarak başladı. S&P 500, %0,7 artarak 3.376 puana yükseldi. Dow 30 272 puan artarken Nasdaq 100 ise, %0,5 yükseldi.

Salı günü küresel piyasalarındaki veri akışına baktığımızda ise, İngiltere’deki hareketlilik dikkat çekti. İlk olarak Türkiye saati ile 09:00’da İngiltere Ortalama Gelir Endeksi + İkramiye (Haz) açıklandı. Bir önceki dönemde -0,3% olarak açıklanan endeks -1,1%’lik beklentiye karşılık -1,2% olarak açıklandı. İngiltere Ortalama Gelir Endeksi + İkramiye’den sonra İngiltere İşsizlik Hak Başvurusu Sayısındaki Değişim (Tem) açıklandı. Bir önceki dönemde, -28,1K olan İşsizlik Hak Başvurusu Sayısındaki Değişim, 10,0K olan beklentiye karşılık 94,4K olarak açıklandı.

Çarşamba günü piyasalarının gündeminde ise, ilk olarak dolarda yaşanan rekor yükseliş yer aldı. Dolar, son iki hafta içerisindeki en yüksek seviyesini gördü. Bununla birlikte ABD’nin 10 yıllık Hazine verimi de son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Salı günü %5 düşüş yaşayarak 1900 doların altına kadar inen ONS altın ise, stabilleşti. ABD piyasalarındaki pozitif seyir hisse sentlerinin de güne yüksek açılarak başlamasına neden oldu. Dow 30, 273 puan yükselirken S&P 500 %0,8 artış yaşadı. Nasdaq 100 ise, %1,0 değer kazandı.

Çarşamba günü piyasalarındaki veri akışına baktığımızda ise, İngiltere’deki hareketliliğin devam ettiğiniz görüyoruz. İlk olarak sabah saatlerinde, İngiltere Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek)  açıklandı. Bir önceki dönemde, -2,2% olarak açıklanan GSYH, -20,5%’lik beklentiye karşılık -20,4% olarak açıklandı. Ardından, İngiltere Aylık GSYİH 3A/3A Değişimi  açıklandı. Bir önceki dönemde, -18,7% olarak açıklanan veri -21,2% olarak açıklanacağı yönündeki beklentiye karşılık -20,4% olarak açıklandı. Açıklanan verilerden hareketle, İngiltere ekonomisi, Covid-19’dan en büyük darbeyi alan ekonomi oldu. Türkiye saati ile 15:30’da açıklanan ABD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Tem) de küresel piyasalar için önemli bir veri olarak kaydedildi. Bir önceki dönemde, 0,2% olarak açıklanan endeks,0,6% olarak açıklandı. Analistlerin beklentisi ise, endeksin yine 0,2% olarak açıklanacağı yönünde idi.

Perşembe günü piyasalarının gündeminde ise, sabah saatlerinde açıklanan ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları vardı. Bir önceki dönemde, 1.191K olan işsizlik başvuruları 963K ‘ya düştü. Ekonomistlerin beklentisi ise, başvuruların 1.120K olarak açıklanacağı yönünde idi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise, Çarşamba günü konu hakkında yaptığı açıklamasında, Mart ayından bu yana yaşanan bazı iş kayıplarının asla telafi edilmeyebileceğinden korktuğunu belirtti.

ABD hisse senedi piyasaları ise, İşsizlik başvurularının öncesinde hafif düşüşlerle açıldı. Dow 16 puan düştü. S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri de hemen hemen aynı oranlarda kayıplar yaşadı. Öte yandan ABD’de Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında yapılan, yeni teşvik paketi görüşmelerinde, Perşembe gününde de bir ilerleme kaydedilmedi. Başta ABD cephesinde olmak üzere küresel piyasalarının tamamında Trump’ın vergileri durdurma kararı da, günün ses getiren gelişmelerinden biri oldu. Başkan Donald Trump, seçim öncesinde önemli bir hamle yaparak, Amerikalıların harcamaları üzerindeki baskının vergilerle daha da ağırlaşmasının önüne geçmek için AB malları üzerindeki vergileri yükseltmeme kararı aldı.

Perşembe günü piyasalarının gündeminde, petrol fiyatlarındaki zayıflama da önemli bir yer edindi. Uluslararası Enerji Ajansı(IEA)’nın 2020 için ortalama talep öngörüsünü düşürmesi ile petrol fiyatları zayıfladı. ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 42,64 dolara, Brent petrol ise, %0,3 kayıpla 45,31 dolara geriledi.

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde ise, ilk olarak küresel piyasalar için önemli bir veri olan Çin Sanayi Üretimi (Yıllık) (Tem), açıklandı. Bir önceki dönemde, 4,8% olan veri ekonomistlerin 5,1%’lik beklentisine karşılık yine 4,8% olarak açıklandı.

Küresel piyasalar için günün bir başka önemli verisi olan, ABD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Tem)’ın ise öğle saatlerinden sonra açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde, 7,3% olan veri için ekonomistlerin beklentisi 1,3%’e düşeceği yönünde.       

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…