Haftanın ekonomik gelişmelerini, sizler için derledik. İşte; 1-6 Haziran günleri arasında, finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Piyasalar yeni haftaya, ABD’nin Minneapolis kentinde, bir siyahinin polis şiddetine maruz kalıp öldürülmesi üzerine başlayan protestoların, yarattığı gerginlik ile başladı. Protestolar kısa sürede şiddete dönüştü ve Beyaz Saray’ın yakınlarına kadar sıçradı. Pandemi nedeniyle büyük bir daralma yaşayan ekonomi için, bu karışıklık yeni bir zemin daha oluşturdu. Atlanta Fed’in verilerine göre;  ikinci çeyrekte ekonomik üretimin yıllık %51’e düşebileceğini tahmin edildi.

ABD borsaları ise, güne düşük açılarak başladı. Dow Jones 30 26 puan düşerken S&P 500 %0,2 ve Nasdaq 100 %0,4 geriledi.

Salı gününde de piyasaların gündeminde, ABD’de barışçıl protestolar ile başlan olayların kısa sürede isyan ve yağmaya dönüşümü vardı. Olayların üzerine eyalet valileriyle bir görüşme düzenleyen Başkan Donald Trump, durumun kontrol altına alınamadığı takdirde, savaş birliklerini devreye sokmakla tehdit etti. Olaylar, ekonomide yeniden açılmayı gündeme getirdi. Protestoların ciddi anlamda zarar verdiği tüketici ve iş güveni, ABD’de ekonomide yeniden açılmanın bu ortamda mümkün olmadığını gözler önüne serdi.

Ülkede hızla yayılan iç karışıklığa bir de Çin İle kötüleşen ilişkiler eklendi. Çin’in hükümet yetkilileri tarafından,  devlet idaresindeki büyük şirketlere, ABD zirai ürün alımının ve Amerikan pamuk ve mısır ithalatının durdurulması söylendi.

Salı gününün en çok ses getiren gelişmelerinden bir diğeri ise, Almanya’nın yeni teşvik paketi oldu. Alman hükümetinin ek bir teşvik paketini tartışacağını raporlandı. Yerel medyada bu paketin 80-100 milyar Euro (89-111 milyar dolar) arasında bir boyutta olacağından bahsedildi. Almanya borsası ise, tüm bu gelişmelerle birlikte son üç ayın en yükseğini gördü.

Çarşamba gününe geldiğimizde ise, ABD’de ABD’nin Minneapolis kentinde başlayarak ülkenin birçok bölgesine yayılan protestoların hız kaybetmesi ekonomide yeniden açılma gündemini besledi ve küresel piyasalar deyimi yerindeyse ralli yaptı. Dow Jones 30 %0,7 artışla 26.000 seviyesine, S&P 500 %0,5 daha artarak 3.100 seviyesine çok yaklaştı. Nasdaq 100 ise, %0,4 yükseliş yakaladı. Dolar endeksi ise, sterlin ve euronun kazançlarından dolayı zayıfladı ve son üç ayın en düşük seviyelerini gördü. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri ise, değer kazandı.

Günün yurt içi piyasalarında ise, açıklanan Mayıs TÜFE verileri oldukça önemliydi. TÜFE aylık artışı için beklenti, 0,95% olacağı yönünde idi. Açıklanan artış oranı ise, 1,36% oldu. Bir önceki dönemde açıklanan TÜFE aylık artış oranı ise, 0,85% idi.

Perşembe günü piyasalarının gündeminde ise, ilk olarak ‘ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları’ yer aldı. Pandemiden kaynaklı olarak işgücü piyasasında yaşanan çöküşün, toparlanmaya başladığı tahmin ediliyordu. Açıklanan veriler de bu tahmini doğrular nitelikte oldu. ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları için beklenti, 1.800K idi. Açıklanan veri, 1.877K  oldu. ABD’de Mart ayından beri ilk defa işsizlik başvurusu yapan kişi sayısı 2 milyonun altına düştü. Bir önceki dönemde ise, işsizlik başvurusu yapan kişi sayısı 2.126K idi.

Günün en çok ses getiren gelişmelerinden bir diğeri ise, Almanya hükümetinin pandemi sonrası ülke ekonomisine destek amaçlı sunduğu 130 milyar Euroluk teşvik paketi oldu. İki gün süren görüşmelerin ardından kararlaştırılan paket, Almanya tarihindeki en yüksek bütçeye sahip paket oldu.

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde ise, açıklanan ABD Tarım Dışı İstihdam (May) verileri oldukça önemli. Bir önceki dönemde, -20.687K Tarım Dışı İstihdam verileri, yeni dönemde 2.509K olarak belirlendi. Beklenti ise, -8.000K   idi. Günün açıklanan bir diğer önemli verisi ise, ABD İşsizlik Oranı (May) verileri oldu. Bir önceki dönemde, 14,7%  oranında açıklanan işsizlik oranı, bu kez 13,3% olarak açıklandı. Beklenti ise,19,7% oranında açıklanacağı yönünde idi.