Yeni haftanın ilk gününden herkese merhaba… Ekonomik güvensizliğin en yoğun hissedildiği bu günlerde, ekonomik beklentilerin de önemi oldukça büyük. Bu yüzden sizlerle haftanın gelişmelerine ek olarak önemli beklentileri de paylaşmak istiyoruz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım.

İlk olarak Sterlin ile başlayalım. Bu hafta içinde açıklanacak olan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (4. Çeyrek) rakamları büyük bir merakla bekleniyor. GPB için, belirleyiciliği yüksek olan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla için beklenti 1,1%        oranında. Bu oran bir önceki dönemde de 1,1% oranında idi.

GPB için bir diğer önemli beklenti ise, Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi açıklanması. Endeks için beklenti, 34,8. Bir önceki dönemde ise 35,7 idi.

Dolar kuruna baktığımızda ise, tartışmasız haftanın en önemli gelişmesi, açıklanacak olan ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği ve Tarım Dışı İstihdam Verisi.  Yaklaşık olarak 400.000 ABD çalışanının bordro verilerine göre hazırlanan, tarım dışı, özel istihdam alanlarındaki aylık istihdam değişim ölçüsü için beklenti, -150. Bu veri bir önceki dönemde ise 183K idi. Arada oluşan uçurumun nedeni olarak ise, ABD’de hızla yayılan Corona virüs salgını ve yarattığı ekonomik yıkım olarak tahmin ediliyor.

Tarım Dışı İstihdam Verisine baktığımızda ise, beklenti -100K. Bir önceki dönemin verisi ise 273K idi.

Dolar kuru, enflasyon ve diğer ekonomik güçlerde etkisi olabilecek petrol ürünlerinin fiyatları için önemli bir beklenti ise, Ham Petrol Stokları. Ham petrol stoklarında bir önceki döneme baktığımızda 1,623M verisi ile karşılaşıyoruz.

Euro içinse, bu hafta açıklanması beklenen Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi oldukça önemli. Endeks, geçtiğimiz dönemde 45,7 idi. Endeks için yeni beklenti ise, 45,5.

Euro kuru için etkili olabilecek bir diğer açıklama da İtalya Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi . Önceki dönemde 48.7 olarak açıklanmıştı. Bu seferki beklenti 40.5.

Euro kurunda hareketliliği tetikleyecek bir başka açıklama Tüketici Fiyat Endeksi açıklaması olacak. Bu hafta içinde açıklanacak açıklama için beklenti, 0,8% oranında. Bu oran bir önceki dönemde ise, 1,2% oranında idi.

Merceği Türkiye’ye çevirdiğimizde ise, en önemli beklenti yine Tüketici Fiyat Endeksi. Endeks için beklenti 0,65%                oranında. Bir önceki dönemde ise 0,35% oranında olduğu biliniyor.

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…