7-12 Eylül tarihleri arasında, açıklanması beklenen ekonomik verileri sizler için derledik. Bu doğrultuda haftanın ekonomik beklentilerini sırasıyla birlikte inceleyeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

Yeni haftanın ilk gününde, ABD ve Kanada’da işçi bayramı nedeniyle resmi tatildi. Piyasalarda bu anlamda bir tatil havası hakimdi. Ancak, Türkiye saati ile 09.00’da açıklanan Almanya Sanayi Üretimi (Aylık) (Tem) verileri günün önemli bir verisi olarak kaydedildi. Bir önceki dönemde, 9,3% olarak açıklanan Almanya sanayi üretimi, 4,7%      olan beklentinin altında kalarak 1,2% olarak açıklandı.

Salı günü piyasalarındaki veri akışına baktığımızda ise, bir önceki güne kıyasla hafif bir hareketliliğin olduğunu söylemek mümkün. İlk olarak bir önceki dönemde 4,3% olarak açıklanmış olan BRC Perakende Satış Denetimi’nin (Yıllık) (Ağu) açıklanması bekleniyor. Ardındansa Japonya’daki veri akışı dikkat çekiyor. Türkiye saati ile 02.50’de açıklanması beklenen Japonya               Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek) verileri, küresel piyasalar için oldukça önemli. Bir önceki dönemde, -0,6% olarak açıklanan verinin -8,1% olarak açıklanması bekleniyor.

Çarşamba günü piyasalarında ise, küresel piyasaları hareketlendiren ilk veriler aylık ve yıllık bazda Çin Tüketici Fiyat Endeksi verileri oluyor. Bir önceki dönemde, 0,6% olarak açıklanan aylık bazda tüketici fiyat endeksinin yeni dönemde 0,4% olarak açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde, -2,4%       olarak açıklanan yıllık bazda endeksin ise, -2,0%              olarak açıklanması bekleniyor. Merceği ABD’ye çevirdiğimizde ise, ilk olarak yayınlanması beklenen EIA Kısa Vadeli Enerji Görünümü oldukça önemli. Günün ABD cephesinden yayınlan bir diğer önemli verisi ise, ABD İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Tem). Bir önceki dönemde, 5,889M olarak açıklanan verinin ise, yeni dönemde 6,000M olarak açıklanması bekleniyor.

Perşembe gününe baktığımızda ise, ilk olarak iç piyasalarımız için önemli bir gösterge olan Türkiye Çeyreklik İşsizlik Ortalaması’nın (Haz) açıklanması bekleniyor. Veri için ekonomistlerin net bir beklentisi henüz belirlenmiş değil ancak bu verinin bir önceki dönemde       12,9% olarak açıklandığı biliniyor. Küresel piyasalar öğle saatlerinden sonra Avrupa’daki veri akışı bakımından epey hareketleniyor. İlk olarak Türkiye saati 14.45’te Euro Bölgesi Mevduat Hesap Oranı’nın (Eyl) açıklanması bekleniyor.                Ekonomistlerin beklentisi ise, bir önceki dönemde, -0,50% olarak açıklanan mevduat oranın aynı kalacağı yönünde. Euro Bölgesi Mevduat Hesap Oranı’nın (Eyl) ardından ECB Para Politikası Duyurusu’nun gerçekleşmesi bekleniyor. Son olarak ise, 0,00% oranında sabit bırakılacağı tahmin edilen Euro Bölgesi Faiz Oranı Kararı (Eyl)’nın yayınlanması bekleniyor.  

Perşembe gününde ABD piyasaları da veri akışı bakımından hareketli geçecek gözüküyor. İlk olarak ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları’nın açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde, 881K olan işsizlik başvurularının 846K’ya düşmesi bekleniyor. İşsizlik başvurularının hemen ardından ise ABD Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) (Aylık) (Ağu) açıklanması bekleniyor.  Bir önceki dönemde 0,6% olan endeksin ise, 0,2%’ye düşmesi bekleniyor. Perşembe gününde açıklanması beklenen son önemli veri ise ABD Ham Petrol Stokları oluyor.  Bir önceki dönemde -9,362M olan stokların ise, -1,887M olarak açıklanması bekleniyor.

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde ise, İngiltere piyasalarındaki hareketlilik dikkat çekiyor. İlk olarak İngiltere Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) (Yıllık) açıklanması bekleniyor. Bir önceki önemde, -1,7% olarak açıklanan verinin yeni dönemde, -21,7% olarak açıklanması bekleniyor. Türkiye saati 09.00’da ise, İngiltere İmalat Üretimi’nin (Aylık) (Tem) açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde, 11,0% olarak açıklanan verinin ise yeni dönemde 5,0% olarak açıklanacağı tahmin ediliyor. Haftanın açıklanması beklenen son önemli verisi ise, ABD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Ağu). Ekonomistler bir önceki dönemde, 0,6% olarak açıklanan verinin 0,2%’ye düşmesini bekliyor.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…