6-11 Temmuz tarihleri arasında, açıklanması beklenen ekonomik verileri sizler için derledik. Bu doğrultuda haftanın ekonomik beklentilerini sırasıyla birlikte inceleyeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

Yeni haftaya, açıklanan İngiltere İnşaat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz) ile başladık. Bir önceki dönemde 28,9 olarak açıklanan endeks, 47,0 olan beklentiye karşılık 55,3 olarak açıklandı. Günün ilerleyen saatlerinde ABD Markit Bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi (Haz) de açıklandı. Endeks, 46,8 olan beklentiye karşılık 47,9 olarak açıklandı. Bu veri bir önceki dönemde ise, 37,0          idi.

Pazartesi günü piyasalarının en ses getiren gelişmelerinden bir tanesi ise, Şanghay ve Shenzhen CSI 300 endekslerinin yaşadığı rekor artış oldu. Bu artış ile Çin’in gösterge hisse senedi endeksi,  Mayıs’ından beri gördüğü en yüksek seviyede kapattı.

Covid-19 vaka sayılarındaki artışın devam ettiği ABD’de de Hisse senedi piyasaları güne yüksek açılarak başladı. Dow Jones 30 365 puan artarken S&P 500 ve Nasdaq 100 %1,2 yükseldi.

Salı günü piyasalarına baktığımızda ise, günün ilk önemli verisi sabah saatlerinde açıklanması beklenen Avustralya Faiz Oranı Kararı (Tem) oluyor. Bir önceki dönemde 0,25% olarak belirlenen faiz oranının sabit tutulması bekleniyor. Günün açıklanması beklenen bir diğer önemli verisi ise, bir önceki dönemde 39,1 olarak açıklanan Kanada Ivey PMI (Haz) verileri.

Çarşamba günü piyasaları için ilk önemli gelişme, gerçekleşmesi beklenen İngiltere Para Politikası Kurulu (MPC) Hazine Komitesi Oturumu oluyor. Türkiye saati ile 17:30’da açıklanması beklenen ABD Ham Petrol Stokları da günün en önemli verilerinden bir tanesi. Bir önceki dönemde -7,195M olarak açıklanan stokların -0,710M olarak açıklanması bekleniyor.

Perşembe gününde ise, küresel piyasalar veri akışı bakımından öğle saatlerine kadar sakin geçecek gibi görünüyor. Türkiye saati ile 15:30’da açıklanması beklenen ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ise önemli. Bir önceki dönemde 1.427K olan işsizlik haklarından yararlanma başvurularının 1.375K’ya düşmesi bekleniyor.

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde ise, iç piyasalar için önemli bir gösterge olan Türkiye Çeyreklik İşsizlik Ortalaması (Nis)’nın açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 13,2% olarak açıklanan verinin, Covid-19 virüs salgınından sonra ekonomide başlayan yeniden açılmanın pozitif etkilerini yansıtacağı tahmin ediliyor.

Cuma günü piyasaları için bir diğer önemli veri ise, öğle saatlerinden sonra açıklanması beklenen ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Haz). Bir önceki dönemde 0,4% olarak açıklanan endeksin yeni dönemde de 0,4% olarak açıklanması bekleniyor.