4-9 Mayıs tarihleri arasındaki, ekonomik beklentileri sizler için derledik. Bu doğrultuda haftanın beklentilerini sırasıyla birlikte inceleyeceğiz. Vakit kaybetmeden başlayalım…

İlk olarak Pazartesi günü sabah saatlerinde açıklanan, Türkiye Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Nis) ile başlayalım. 0,60% olarak gelmesi beklenen endeks, 0,85% olarak açıklandı. Bir önceki dönemde endeks için açıklanan veri ise, 0,57% oranında idi.

Genel anlamda piyasalar için sakin bir profil çizen pazartesi gününde, Avrupa ve küresel piyasalar için etkileri bakımından önemli olan İtalya Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Nis), Fransa İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Nis),  Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Nis) ve EURO Bölgesi İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Nis) açıklandı.

İtalya Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Nis), 30,0 olan beklentiye karşılık 31,1 olarak açıklandı. Bir önceki dönemde açıklanan İtalya Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi ise, 40,3 idi. Fransa İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Nis) ise, 31,5 olan beklentiyi karşılayarak 31,5 olarak açıklandı. Bir önceki dönemde açıklanan veri ise, 43,2 idi. 34,4 olarak açıklanması beklenen Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Nis) ise, 34,5 olarak açıklandı. Bir önceki dönemde açıklanan veri ise, 45,4 idi. Son olarak; Euro Bölgesi İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Nis) 33,4 olarak açıklandı. Beklenti, 33,6 idi. Bir önceki dönemde açıklanan veri ise, 44,5 idi.

ABD Fabrika Siparişleri (Aylık) (Mar)’nin de pazartesi günü açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde, 0,0%  oranında açıklanan ABD Fabrika Siparişleri’nin bu kez -9,8%oranında açıklanması bekleniyor. Gün içinde, bir önceki dönemde 0,120% oranında açıklanan ABD 3 Aylık Hazine Bonosu İhalesi ve bir önceki dönemde 0,150% oranında açıklanan ABD 6 Aylık Bono İhalesi’nin de açıklanması bekleniyor. Tüm bu veriler, ABD’nin pandemiden aldığı yarayı açıkça gözler önüne seriyor.

Salı gününe geldiğimizde ise, günün açıklanması beklenen ilk önemli verisi, bir önceki dönemde 0,25% oranında açıklanan Avustralya Faiz Oranı Kararı (May). Faiz kararı için beklenti ise, yine 0,25% oranında açıklanacağı yönünde. Günün bir diğer açıklanması beklenen önemli verisi ise, İngiltere İnşaat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Nis). Endeks için beklenti, 44,0 iken bir önceki dönemde açıklanan veri 39,3 idi. Yine gün içinde açıklanması beklenen İngiltere Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Nis) de Sterlin için oldukça önemli. Endeks için beklenti, 12,3 iken bir önceki dönemde açıklanan veri, 34,5 idi. ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Nis)’nin de Salı günü açıklanması bekleniyor. Endeks için beklenti, 44,0 iken bir önceki dönemde açıklanan veri 52,5 idi.

Çarşamba gününü ise, küresel piyasalar için yoğun geçecek bir gün. Avrupa için günün açıklanması beklenen ilk önemli verisi, Almanya Fabrika Siparişleri (Aylık) (Mar). Endeks için beklenti,  -10,0%oranında iken bir önceki dönemde açıklanan veri ise -1,4% oranında idi. Avrupa için bir diğer açıklanması beklenen önemli veri ise, İspanya Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Nis). Endeks için beklenti,10,0. Bir önceki dönemde açıklanan veri ise, 23,0 idi.

İngiltere İnşaat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Nis)’nin de Çarşamba günü açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 39,3 olarak açıklanan endeks için beklenti, bu kez 22,2 olarak açıklanacağı yönünde.

ABD içinse, günün açıklanması beklenen en önemli verisi, ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği (Nis) olacak. ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği için beklenti, -20.000K iken, bir önceki dönemde açıklanan veri, -27K idi. ABD ve küresel piyasalar için gün içinde açıklanacak bir diğer önemli veri ise, 10,619M beklenti ile Ham Petrol Stokları. Bir önceki dönemde açıklanan Ham Petrol Stokları ise, 8,991M          idi.

Perşembe gününde de İngiltere piyasaları için yoğun geçen hafta, temposunu koruyor. Gün içinde ilk olarak, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Toplam Parasal Genişleme (May)’nin açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 645B olarak açıklanan Toplam Parasal Genişleme için beklenti, bu kez 625B olarak açıklanacağı yönünde. Günün İngiltere için açıklanması beklenen bir diğer önemli verisi ise, İngiltere Faiz Oranı Kararı (May).  Bir önceki dönemde 0,10% oranında açıklanan faiz kararı için değişiklik beklenmiyor.

Perşembe gününde ABD için açıklanması beklenen en önemli veri ise, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları olacak. İşsizlik başvuruları için beklenti, 3.000K iken, bu veri bir önceki dönemde 3.839K olarak açıklanmış idi.

Haftanın son işlem gününde geldiğimizde, Birleşik Krallık için resmi tatil. Gün, bu kez ABD piyasaları için yoğun geçecek gözüküyor. İlk olarak ABD Tarım Dışı İstihdam (Nis) verilerinin açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde -701K olarak açıklanan ABD Tarım Dışı İstihdam için beklenti, -21.500K olarak açıklanacağı yönünde. ABD İşsizlik Oranı (Nis)’nın da Cuma günü açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 4,4% oranında açıklanan işsizlik oranları için bu kez beklenti, 16,1% oranında açıklanacağı yönünde.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…