Nisan ayının son haftasının ekonomik beklentilerini sizler için derledik. Bu doğrultuda beklentileri sırasıyla birlikte inceleyeceğiz.

İlk olarak Pazartesi günü sabah saatlerinde açıklanan Çin Endüstriyel kâr (Yıllık) (Mar) ile başlayalım. Veriler pandeminin Çin’deki etkisini gözler önüne sermesi bakımından oldukça önemli.  Bir önceki dönemde açıklanan Çin Endüstriyel kâr -6,30% oranında iken bu dönem açıklanan veri, -34,90% oranında. Dolayısıyla Çin, pandeminin ekonomik etkilerinden de epey pay almış gözüküyor.

Biliyorsunuz ki devam eden Covid-19 salgınının en önemli sonuçlarından bir tanesi de milyonlarca işsiz insan. Amerika ve Avrupa bu konuda da başı çeken ülkelerden. Pazartesi günü açıklanması beklenen Fransa'da Toplam İş Arama verisinin de bu tezi doğrulayacağı tahmin ediliyor. Bir önceki dönemde Fransa'da Toplamda İş Arayan kişi sayısı 3.233,8K idi.

 Salı gününde ise, açıklanması beklenen  ABD Mal Ticaret Dengesi (Mar)  verileri oldukça önemli. Bir önceki dönemde açıklanan veri; -59,89B olarak biliniyor. Gün içinde ABD cephesinden açıklanacak bir diğer önemli veri ise, ABD Otomotiv Hariç Perakende Stokları (Mar). Stoklar için bir önceki dönemde açılanan veri, 0,3% oranında idi. Salı günü ABD piyasaları için yoğun geçen bir gün. Conference Board (CB) Tüketici Güveni (Nis)’nin de gün içinde açıklanması bekleniyor. Endeks için beklenti; 88,0 iken, bir önceki dönemde açıklanan veri 120,0 idi. Gün içinde ABD’den açıklanacak son önemli veri ise, bir önceki dönemde 13,226M olarak açıklanan Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları.

Çarşamba gününe geldiğimizde ise, Avrupa genelinde etkileri olabilecek açıklanması beklenen birden fazla veri mevcut. Bunlardan ilki, bir önceki dönemde, -0,340% oranında açıklanan Almanya 10 Yıllık Tahvil İhalesi. Diğeri ise, bir önceki dönemde, 1,48% oranında açıklanan İtalya 10 Yıllık Hazine Bono (BTP) İhalesi. Çarşamba günü açıklanması beklenen Almanya Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Nis) de, Avrupa için önemli gözüküyor. Endeks için beklenti,  0,1% oranında bir önceki dönemde de açıklan veri, 0,1% oranında idi.

ABD Çarşamba gününü de yoğun geçirecek gözüküyor. Gün içinde ilk olarak,  ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek) ‘nın açıklanması bekleniyor. ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla için beklenti; -4,0% oranında iken bir önceki dönemde açıklanan veri, 2,1% oranında idi.

ABD için yine Çarşamba günü açıklanması beklenen Askıdaki Konut Satışları (Aylık) (Mar) verileri de oldukça önemli. Veriler için beklenti -10,0% oranında iken bir önceki dönemde açıklanan Askıdaki Konut Satışları oranı 2,4% idi. ABD için bir diğer önemli veri olan Ham Petrol Stokları’nın da Çarşamba günü açıklanması bekleniyor. Stoklar için beklenti, 15,150M iken bir önceki dönemde açıklanan veri 15,022M idi. Son olarak, yine Çarşamba günü açıklanması beklenen, ABD Federal Fon Hedef Oranı için beklenti, 0,25% oranında. Bir önceki dönemde açıklanan Federal Fon Hedef Oranı ise, 0,25% oranında idi.

Perşembe gününde ise, açıklanması beklenen Almanya İşsizlik Oranı Değişimi (Nis) oldukça önemli. Değişim için beklenti, 75K iken, bir önceki dönemde açıklanan veri, 1K idi. Dolayısıyla pandemi Almanya’da da en çok işsizlik sorununa neden olmuş gözüküyor.

Perşembe gününde açıklanması beklenen ekonomik veriler özellikle Avrupa için etkili. Gün içinde açıklanması beklenen, Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Nis) bu önemli verilerden bir tanesi. Endeks için beklenti,  0,1% oranında. Bir önceki dönemde açıklan veri ise, 0,7% idi.

Euro Bölgesi Mevduat Hesap Oranı (Nis)’nın da Perşembe günü açıklanması bekleniyor. Veri için beklenti,  -0,50% oranında. Bir önceki dönemde açıklanan Euro Bölgesi Mevduat Hesap Oranı da -0,50% idi. Euro Bölgesi için Perşembe günü açıklanması beklenen son önemli veri ise, bir önceki dönemde 0,25% oranında açıklanan ECB Marjinal Borçlanma Oranı.

Perşembe gününde merceği ABD’ye çevirdiğimizde ise,  İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları’nın açıklanacağını görüyoruz. Başvurular için beklenti, 3.500K iken bir önceki dönemde açıklanan veri, 4.427K idi.

Haftanın son işlem gününde ise, küresel piyasalar 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle tatil havasında. Gün içinde açıklanması beklenen, ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Nis) önemli. Endeks için beklenti, 36,7 oranında iken bir önceki dönemde açıklanan veri, 49,1 idi.

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…