24-29 Ağustos tarihleri arasında, açıklanması beklenen ekonomik verileri sizler için derledik. Bu doğrultuda haftanın ekonomik beklentilerini sırasıyla birlikte inceleyeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

Yeni haftaya, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Cumhuriyetçilerin konferansının hemen öncesinde gerçekleştirdiği sert söylemlerle giriş yaptık. Trump, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)’ni,  kendisinin yeniden seçilmesini önlemek için yeni ilaçların yetkilendirme sürecini ertelemekle suçladı.

ABD hisse senedi piyasaları ise, Trump’ın bu çıkışının da etkisiyle Covid-19 tedavisinde kullanılacak ilaçların daha hızlı piyasaya sunulacağına dair umutların desteklenmesiyle yüksek açıldı. Dow 268 puan yükseldi. S&P 500 %0,8, Nasdaq 100 ise, %0,9 yükseldi. Pazartesi günü piyasaları veri akışı bakımından ise, epey sakindi.

Salı günü piyasalarına baktığımızda ise, Avrupa piyasalarındaki hareketliliğin ilk göze çarpan olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye saati ile 09.00’da açıklanması beklenen Almanya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek) küresel piyasalar için günün ilk önemli verisi. Bir önceki dönemde,-2,2% olarak açıklanan veri için ekonomistlerin beklentisi, -10,1% olarak açıklanması yönünde. Günün bir diğer önemlisi verisi ise, Almanya Ifo İş İklimi Endeksi (Ağu). Bir önceki dönemde, 90,5 olarak açıklanan endeks içinse beklenti 92,2 olarak açıklanacağı yönünde.

Salı günü piyasalarında merceği ABD’ye çevirdiğimizde ise, açıklanması beklenen iki önemliyi veriyi görüyoruz. Bu verilerden ilki Conference Board (CB) Tüketici Güveni (Ağu). Bir önceki dönemde 92,6 olarak açıklanan verinin yeni dönemde 93,0 olarak açıklanması bekleniyor. Bir diğer açıklanması beklenen önemli veri ise, ABD Yeni Konut Satışları (Tem). Bir önceki dönemde, 776K olarak açıklanan konut satışları içinse beklenti, 785K olarak açıklanması yönünde.

Çarşamba günü piyasaları ise, veri akışı bakımından öğle saatlerine dek sakin geçecek gözüküyor. Öğleden sonra ise, bir nebze hareketlilik hakim. Türkiye saati ile 15:30’da açıklanması beklenen ABD Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Tem) günü hareketlendiren verilerden ilki. Bir önceki dönemde, 3,6%             olarak açıklanan veri için beklenti 2,0% olarak açıklanacağı önünde. Günün bir diğer önemli verisi ise,  bir önceki dönemde, -1,632M olarak açıklanan ABD Ham Petrol Stokları.                

Perşembe gününe geldiğimizde ise, gün içinde açıklanması beklenen ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek) verileri küresel piyasalar için oldukça önemli. Ekonomistler, bir önceki dönemde, -32,9% olarak açıklanan GSYİH’nın -32,5%’e düşmesini bekliyor. Günün bir diğer önemli veri ise, ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları. Bir önceki dönemde, 1.106K olan işsizlik başvurularının ise, 1.000K’ya düşmesi bekleniyor. Türkiye saati ile 16.10’da gerçekleşmesi beklenen Fed Başkanı Powell’ın Konuşması  içinse piyasalarda şimdiden meraklı bir bekleyiş hakim.

Haftanın son işlem gününde de veri akışının durağan olduğunu söylemek mümkün. Türkiye saati ile 15.30’da açıklanması beklenen ABD Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Listesi (Aylık) (Tem)        piyasalar için önemli. Bir önceki dönemde, 0,2% olarak açıklanan verinin yeni dönemde, 0,5% olarak açıklanması bekleniyor.

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…