20-25 Temmuz tarihleri arasında, açıklanması beklenen ekonomik verileri sizler için derledik. Bu doğrultuda haftanın ekonomik beklentilerini sırasıyla birlikte inceleyeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

Yeni haftaya açıklanan Çin PBOC En Düşük Kredi Faiz Oranı ile giriş yaptık. Bir önceki dönemde 3,85% olarak belirlenen faiz oranı sabit tutularak yine 3,85% olarak açıklandı. Beklenti de sabit tutulacağı yönünde idi.

Öte yandan piyasaların gündeminde yine Korona virüs vardı. ABD hisse senedi piyasaları yayılmaya devam eden virüsten olumsuz etkilenerek düşük açıldı. Dow 55 puan düştü. S&P 500 ise, %0,3 geriledi.

Salı günü piyasalarına baktığımızda ise,  son haftaların veri akışı bakımından en sakin günü olması dikkat çekiyor. Gün içinde açıklanması beklenen Kanada Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (May) verisi önemli. Bir önceki dönemde -22,0% olarak açıklanan parakende satışların yeni dönemde   12,0% olarak açıklanması bekleniyor.

Çarşamba günü piyasalarının gündemini ise, ABD belirleyecek gibi gözüküyor. Türkiye saati ile 17:00:’da açıklanması beklenen ABD Mevcut Ev Satışları (Haz) günün en önemli verilerinden bir tanesi.  Bir önceki dönemde, 3,91M olarak açıklanan ev satışları için beklenti yeni dönemde, 4,80M olarak açıklanacağı yönünde. Günün diğer açıklanması beklenen önemli verisi ise, ABD Ham Petrol Stokları. Bir önceki dönemde, -7,493M olarak açıklanan petrol stoklarının -2,098M olarak açıklanması bekleniyor.

Perşembe gününün gündeminde ise, iç piyasalarımız oldukça önemli bir yer ediniyor. İlk olarak Türkiye Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Tem)’nın açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde           8,25% olarak belirlenen faiz oranının sabit tutulması bekleniyor. Günün piyasaları için diğer bir önemli veri ise, bir önceki dönemde 6,75%   olarak belirlenen Türkiye Gecelik Borçlanma Faizi (Tem) oluyor. Merceği ABD’ye çevirdiğimizde ise, Perşembe günü açıklanması beklenen ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, piyasalar için önemli bir gösterge oluyor. Bir önceki dönemde 1.300K olan işsizlik başvurularının yine 1.300K olarak açıklanması bekleniyor.

 Haftanın son işlem gününe geldiğimizde ise, İngiltere Perakende Satışlar (Aylık) (Haz) verisinin açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 12,0% olan parakende satışların 8,0% olarak açıklanması bekleniyor. Euro Bölgesi için önemli bir gösterge olan Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Tem)’nin de Cuma günü açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 45,2 olarak açıklanan endeksin 48,0 olarak açıklanması bekleniyor. Günün açıklanması beklenen bir diğer önemli verisi ise, ABD Yeni Konut Satışları (Haz). Bir önceki dönemde 676K olan yeni konut satışlarının 700K’ya yükselmesi bekleniyor.

                                             

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…