18-23 Mayıs tarihleri arasında, gerçekleşmesi beklenen ekonomik gelişmeleri sizler için derledik. Bu doğrultuda haftanın ekonomik beklentilerini sırasıyla birlikte inceleyeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

Piyasalar haftaya sakin bir başlangıç yaptı, diyebiliriz. Türk Lirasındaki toparlanma ise, devam ediyor.  Geçtiğimiz haftalarda Dolar, TL karşısında rekor seviyesini aşıp 7 Lira 25 Kuruşu test etmişti. Ekonomi yönetiminin attığı adımlar ve Türkiye’de Corono virüsün kontrol altına alınması Türk lirası için toparlanmanın hızını arttırdı. Geçtiğimiz haftayı 6 Lira 91 kuruşla kapatan Dolar yeni haftada da düşüşünü sürdürdü. Dolar 6 Lira 88 kuruştan işlem görerek başladı, yeni haftaya. Euro’da içinde Dolar gibi düşüş eğilimi hakim. Euro, yeni haftaya 7 Lira 45 kuruştan işlem görerek başladı. Altında ise, altının ONS fiyatındaki yükselişe paralel olarak artış var. Gram altın 390, çeyrek altın 637, cumhuriyet altını ise, 2540 liraya alıcı buluyor.

Salı günü piyasaları ise, Atatürk`ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle resmi tatil olan Türkiye haricinde epey yoğun geçecek gözüküyor. Günün ilk önemli gelişmesi olarak; İngiltere Ortalama Gelir Endeksi + İkramiye (Mar)’nin açıklanması bekleniyor. Endeks için beklenti 2,7% oranında açıklanacağı yönündeyken, bir önceki dönemde açıklanan veri, 2,8% oranında idi. Salı günü açıklanması beklenen bir diğer önemli veri ise, İngiltere İşsizlik Hak Başvurusu Sayısındaki Değişim (Nis). Veri için beklenti, 150,0K iken bir önceki dönemde açıklanan, 12,1K idi.

Avrupa içinse, gün içinde açıklanması beklenen en önemli verilerden bir tanesi Almanya ZEW Ekonomik Hissiyatı (May). Veri için beklenti 33,5 geleceği yönünde, bir önceki dönemde açıklanan ise, 28,2 idi.

Merceği ABD’ye çevirdiğimizde ise, Salı günü açıklanması beklenen İnşaat İzinleri (Nis), piyasalar için oldukça önemli. Konut piyasası için baş gösterge olmasının yanında ülkenin para birimi için de etkili olan bu izinler için beklenti, 1,000M olacağı yönünde. Bir önceki dönemde açıklanan veri ise, 1,350M idi. Fed Başkanı Powell’ın Salı günü yapacağı konuşma için de piyasalarda meraklı bir bekleyiş hakim.

Çarşamba gününe geldiğimizde ise, günün açıklanması beklenen ilk önemli verisi, bir önceki dönemde 3,85% oranında açıklanan PBOC En Düşük Kredi Faiz Oranı oluyor. Günün devamı İngiltere ve Avrupa için yoğun geçecek gözüküyor. İlk olarak bir önceki dönemde 1,5% oranında açıklanan İngiltere Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Nis)’nin açıklanması bekleniyor. Endeks için beklenti, bu kez  0,8%oranında açıklanacağı yönünde. Çarşamba günü açıklanması beklenen bir diğer önemli veri ise, Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Nis). Endeks için beklenti, 0,4% oranında iken bir önceki dönemde açıklanan veri, 0,7% oranında idi.

ABD içinse, Çarşamba günü açıklanması beklenen Ham Petrol Stokları, günün en önemli verilerinden bir tanesi oluyor.  Stoklar için beklenti, 4,147M. Bu veri bir önceki dönemde ise,  -0,745M idi.

Perşembe gününde ise, İngiltere piyasalarında büyük bir hareketlilik bekleniyor. İlk olarak, bir önceki dönemde 13,8 olarak açıklanan İngiltere Bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI)’nin ardından da bir önceki dönemde 32,6 olarak açıklanmış olan İngiltere İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI)’nin yeni verilerinin açıklanması bekleniyor. Son olarak ise, bir önceki dönemde 13,4 olarak açıklanan İngiltere Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI)’nin açıklanması bekleniyor.

Perşembe günü, iç piyasalar için de önemli bir gün. Gün içinde açıklanması beklenen Türkiye Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (May) için beklenti 9,25%. Bir önceki dönem açıklanan Vadeli Repo Faiz Oranı ise,  8,75% oranında idi. Bir önceki dönemde 7,25% oranında açıklanan Gecelik Borçlanma Faizi (May)’nin de yeni verilerinin Perşembe günü açıklanması bekleniyor.

Günün ABD piyasaları içinse açıklanması beklenen, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları büyük ölçüde belirleyici. Başvurular için beklenti 2.400K iken, bir önceki dönemde açıklanan veri 2.981K idi. Bir önceki dönemde -56,6 olarak açıklanan Philadelphia Fed İmalat Endeksi (May)’nin de Perşembe günü açıklanması bekleniyor. Endeks için beklenti,-41,5 olarak açıklanacağı yönünde.

Haftanın son işlem gününde ise, ilk olarak İngiltere Perakende Satışlar (Aylık) (Nis)’ın açıklanması bekleniyor. Veri için beklenti , -16,0% oranında açıklanacağı yönünde. Bir önceki dönemde açıklanan İngiltere Perakende Satışlar oranı ise, -5,1% idi.

Yine Cuma günü açıklanması beklenen, Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) ise en başta Avrupa piyasaları için belirleyici güçte. Endeks için beklenti, 39,2olarak açıklanacağı yönünde. Bir önceki dönemde açıklanan Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi ise, 34,5 idi.