17-22 Ağustos tarihleri arasında, açıklanması beklenen ekonomik verileri sizler için derledik. Bu doğrultuda haftanın ekonomik beklentilerini sırasıyla birlikte inceleyeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

Yeni haftaya açıklanan Japonya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek) verisiyle giriş yaptık. Küresel piyasalarda önemli bir gösterge olarak kabul edilen veri, -7,8% olarak açıklandı. Ekonomistlerin beklentisi ise, verinin -7,6% olarak açıklanacağı yönünde idi. Bu veri bir önceki dönemde ise ,bu veri  -0,6% idi.

Haftanın ilk gününde büyük ses getiren bir diğer gelişme ise, ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasını gözden geçirmek üzere hafta sonu gerçekleştirmesi beklenen görüşmenin ertelenmesi oldu. Konuya yakın kaynaklar tarafından bildirilen habere göre, ABD ve Çin, telekonferans yoluyla gerçekleştirilecek toplantıyı süresiz şekilde erteleme kararı aldı. ABD Ticaret Temsilciliği’nden konuyla ilgili herhangi bir yorumsa, henüz yapılmadı.

Salı günü piyasalarına baktığımızda ise, veri akışı bakımından epey durağan bir günün bizleri beklendiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Günün küresel piyasaları ilgilendiren ve etkileyen verisi ise, ABD İnşaat İzinleri (Tem) olacak. Veri için ekonomistlerin beklentisi 1,320M olarak açıklanacağı yönünde. Bu veri bir önceki dönemde ise, 1,258M olarak açıklanmış idi.

Çarşamba gününe geldiğimizde ise, veri akışı bir önceki güne nazaran hareketli geçecek. İlk olarak İngiltere Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Tem)’nin açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde, 0,6% olarak açıklanan endeksin, değişmeyip yine 0,6% olarak açıklanması. Günün açıklanması beklenen bir diğer önemli verisi ise, Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Tem). Bir önceki dönemde 0,4% olarak açıklanan endeksin yine 0,4% olarak açıklanması bekleniyor. Türkiye saati ile 17:30’da açıklanması beklenen ABD Ham Petrol Stokları ise günü diğer bir önemli verisi. Stokların bir önceki dönemde -4,512M olarak açıklandığı biliniyor.

Perşembe günü piyasalarında ise, iç piyasalarımız veri akışı bakımından hareketli geçecek gözüküyor. İlk olarak öğle saatlerinden sonra Türkiye Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Ağu)’nın açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 8,25% olarak belirlenen faiz oranının sabit bırakılarak 8,25% olarak açıklanması bekleniyor. Ardında ise, bir önceki dönemde 6,75% olarak açıklanan Türkiye Gecelik Borçlanma Faizi (Ağu)’nin açıklanması bekleniyor.

Perşembe günü piyasalarında ABD cephesinden de önemli veriler var. İlk olarak ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları’nın açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 963K olan başvuruların 925K’ya düşmesi bekleniyor. Günün ABD’den gelen bir diğer önemli verisi ise, Philadelphia Fed İmalat Endeksi (Ağu). Bir önceki dönemde, 24,1 olarak açıklanan endeksin 21,0 olarak açıklanması bekleniyor.

Haftanın son işlem gününde ise, küresel piyasalar epey hareketli. İlk olarak İngiltere Perakende Satışlar (Aylık) (Tem)’ın açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde, 13,9% olarak açıklanan endeksin yeni dönemde 2,0% olarak açıklanması bekleniyor.

Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Ağu) ise, yine Cuma gününde açıklanması beklenen önemli verilerden bir tanesi. Bir önceki dönemde, 51,0 olarak açıklanan endeksin, 52,5’e yükselmesi bekleniyor.

Cuma gününde küresel piyasalar için önemli bir gösterge olarak kabul edilen ABD Mevcut Ev Satışları (Tem)’nın da açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde, 4,72M olan satışların 5,38M’a yükselmesi bekleniyor.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…