13-18 Temmuz tarihleri arasında, açıklanması beklenen ekonomik verileri sizler için derledik. Bu doğrultuda haftanın ekonomik beklentilerini sırasıyla birlikte inceleyeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

Yeni haftada da gündemi, hızla yayılmaya devam eden Covid-19 vakaları belirleyecek gibi gözüküyor.  Hafta sonu Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan yeni rekor veriler, piyasadaki gergin havayı körükledi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan rapora göre, 230.000 üzerinde yeni Covid-19 vakası kaydedildi. ABD’de ise, Cuma gününde 70.000’in üzerinde yeni vaka raporlandı. Bunun üzerine Ulusal Alerjik ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü başkanı Anthony Fauci, pandemiyle mücadelede ABD’nin yetersiz kaldığı konusundaki uyarılarını yineledi.

Öte yandan Pazartesi günü yurt dışı piyasalarında veri akışı durağan geçti. Ancak iç piyasalar için önemli bir gösterge olan Türkiye Perakende Satışları (Aylık) verileri sabah saatlerinde açıklandı. Bir önceki dönemde, -21,2% olarak açıklanan perakende satışlar yeni dönemde 3,8% olarak açıklandı.

Salı günü piyasalarında ise, özellikle İngiltere veri akışı bakımından yoğun geçecek gözüküyor. İlk olarak Türkiye saati ile 09.00’da İngiltere İşsizlik Hak Başvurusu Sayısındaki Değişim (Haz)’in açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 528,9K olan işsizlik hak başvurusu sayısındaki değişimin 400,0K’ya düşmesi bekleniyor. Ardından İngiltere GSYİH (Aylık) verileri açıklanacak. Bu verinin bir önceki dönemde -20,4% olduğu biliniyor. İngiltere’den küresel piyasalar için günün son önemli verisi ise, İngiltere İmalat Üretimi (Aylık) (May) verileri. Bir önceki dönemde -24,3% olan verinin yeni dönemde 8,0% olarak açıklanması bekleniyor.

Başta Avrupa piyasaları olmak üzere küresel piyasaların tamamı için önemli bir gösterge olan Almanya ZEW Ekonomik Hissiyatı (Tem)  verilerinin de Salı günü yayınlanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 63,4        olan ZEW Ekonomik Hissiyatının yeni dönemde 60,0 olarak açıklanması bekleniyor.

Salı gününün açıklanması beklenen son önemli verisi ise, ABD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Haz). Bir önceki dönemde -0,1%               oranında olan endeks için beklenti 0,1% oranında açıklanacağı yönünde.

Çarşamba gününde ise, iç piyasalar resmi tatil nedeniyle sakin.  Sabah saatlerinde açıklanması beklenen İngiltere Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Haz), günün önemli verilerinden. Endeks için beklenti,  0,4% olarak açıklanacağı yönünde. Bu veri bir önceki dönemde ise, 0,5% idi.

Günün açıklanması beklenen önemli verilerinden bir diğeri ise, ABD Ham Petrol Stokları. Bir önceki dönemde 5,654M olarak açıklanan stokların yeni dönemde, -3,114M olarak açıklanması bekleniyor.

Perşembe gününde ise, küresel piyasalar için önemli olan ilk veri, Çin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (2. Çeyrek)  oluyor. Bir önceki dönemde,-6,8% olan verinin yeni dönemde 2,1% olarak açıklanması bekleniyor. Hemen ardından açıklanacak olan Çin Sanayi Üretimi (Yıllık) (Haz) verileri de oldukça önemli. Bir önceki dönemde, 4,4% olan Çin sanayi üretiminin 4,7%’e yükselmesi bekleniyor.

Perşembe gününde İngiltere ve Euro bölgesi için veri akışı oldukça yoğun. İlk olarak İngiltere Ortalama Gelir Endeksi + İkramiye (May) verilerinin açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 1,0% olan verinin yeni dönemde -0,4%’e düşmesi bekleniyor.

Euro Bölgesi içinse, Perşembe gününde açıklanması beklenen ilk önemli veri, Euro Bölgesi Mevduat Hesap Oranı (Tem). Bir önceki dönemde,-0,50%             olarak belirlenen mevduat hesap oranının sabit bırakılarak -0,50% olarak açıklanması bekleniyor. Yine gün içinde açıklanması beklenen Euro Bölgesi Faiz Oranı Kararı (Tem)’nın da bir önceki dönemde açıklanan 0,00% oranında sabit bırakılması bekleniyor.

Merceği ABD’ye çevirdiğimizde ise, küresel piyasalar için iki çok önemli verinin Perşembe gününde açıklanması bekleniyor. Bunlardan ilki, ABD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Haz). Bir önceki dönemde 12,4% olarak açıklanan çekirdek perakende satışların yeni dönemde,     5,0% olarak açıklanması bekleniyor. Diğer önemli veri ise ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları. Bir önceki dönemde 1.314K olan işsizlik başvurularının 1.250K’ya düşmesi bekleniyor.

Haftanın son işlem gününde ise, piyasalar Perşembe gününe kıyasla sakin.

 Türkiye saati ile 13.00’da İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey’in yapacağı konuşma ve açıklanması beklenen ABD İnşaat İzinleri (Haz) verileri oldukça önemli. Bir önceki dönemde, 1,216M olarak açıklanan inşaat izinlerinin 1,295M olarak açıklanması bekleniyor.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…