11-15 Mayıs tarihleri arasındaki, ekonomik beklentileri sizler için derledik. Bu doğrultuda haftanın ekonomik beklentilerini sırasıyla birlikte inceleyeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

Pazartesi günü açıklanması beklenen Türkiye Çeyreklik İşsizlik Ortalaması (Şub ), 13,6% oranında açıklandı. Bir önceki dönemde bu veri 13,8% oranında idi.

Euro bölgesi içinse hafta, açıklanan İtalya Sanayi Üretimi (Aylık) (Mar) verisi ile başladı. -20,0% oranında açıklanması beklenen İtalya Sanayi Üretimi (Aylık) (Mar), -28,4% oranında açıklandı. Bu veri bir önceki dönemde,-1,0% oranında idi.  Yaptığı konuşmalar, çoğu zaman para politikasının geleceği ile ilgili ipuçları veren Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Yves Mersch’in bugün yapacağı konuşma ise, henüz gerçekleşmedi. Yves Mersch’in konuşması için meraklı bekleyiş sürüyor.

Merceği ABD’ye çevirdiğimizde ise, para politikalarının geleceği için etkili olacak bir konuşma daha bekleniyor. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic gün içinde bir konuşma yapacak.

Salı günü ABD için yoğun bir gün. İlk olarak, ABD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Nis)’nin açıklanması bekleniyor. Endeks için beklenti, -0,2% oranında açıklanacağı yönünde. Bir önceki dönemde açıklanan veri ise,-0,1% oranında idi. Yine gün içinde açıklanması beklenen ABD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Nis) içinse beklenti, 1,7% oranında açıklanacağı yönünde. Bir önceki dönemde açıklanan endeks ise, 2,1% oranında idi. ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Nis)’nin de Salı günü açıklanması bekleniyor. Endeks için beklenti, -0,7% oranında açıklanacağı yönünde. Bir önceki dönemde açıklanan veri, -0,4% oranında idi.

 Salı günü son olarak, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker’in bir konuşma yapması bekleniyor. Para politikalarının geleceğinde belirleyici bir gücü olan, bu konuşma için, piyasalarda meraklı bir bekleyiş hakim.

Çarşamba gününe geldiğimizde ise, günün açıklanması beklenen ilk önemli verisi, bir önceki dönemde 0,0% oranında açıklanan İngiltere Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek) . Beklenti ise, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek)’nın bu kez -2,5% oranında açıklanacağı yönünde. Günün bir diğer açıklanması beklenen önemli verisi ise, bir önceki dönemde 1,1% oranında açıklanan İngiltere Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (1. Çeyrek).  Verinin bu kez  -2,1% oranında açıklanması bekleniyor. İngiltere piyasaları için yoğun geçen günde İngiltere İmalat Üretimi (Aylık) (Mar)’nin de açıklanması bekleniyor. İmalat Üretimi için beklenti, -5,7% oranında açıklanacağı yönünde iken bir önceki dönemde açıklanan veri, 0,5% oranında idi. İngiltere için günün son önemli gelişmesi ise, ekonominin boyutunu ve büyümesini yansıtan, bir önceki dönemde 0,1% oranında açıklanan Aylık GSYİH 3A/3A Değişimi verisinin açıklanması olacak.

Çarşamba günü yoğun geçen küresel piyasalarda Euro Bölgesi Sanayi Üretimi (Yıllık) (Mar)’nin de açıklanması bekleniyor. Euro Bölgesi Sanayi Üretimi için beklenti, -12,0% oranında açıklanacağı yönünde. Bir önceki dönemde açıklanan veri ise, -1,9% oranında idi.

ABD içinse günün açıklanması beklenen en önemli verilerinden bir tanesi, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Nis). Endeks için beklenti, -0,5%  oranında açıklanması yönünde iken bir önceki dönemde açıklanan veri -0,2% oranında idi. ABD için gün içinde açıklanacak bir diğer önemli veri ise, bir önceki dönemde 4,590M olarak açıklanan Ham Petrol Stokları.

Perşembe gününde ise, piyasalar bir önceki güne nazaran daha sakin bir profil çiziyor. Türkiye Perakende Satışları (Aylık) ve (Yıllık) verilerinin gün içinde açıklanması bekleniyor. Tüketici güveni ve harcamaları ile ilgili, önemli bir gösterge olan, Türkiye Perakende Satışları (Aylık)’nın bir önceki dönemde 1,4% oranında açıklandığı biliniyor. Türkiye Perakende Satışları( Yıllık)’nın ise, bir önceki dönemde 10,6%  oranında açıklandığı biliniyor.

Covid-19 pandemisinden sonra ABD için önemi katlanarak artan ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları’nın da Perşembe günü açıklanması bekleniyor.  İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları’nın bu kez 2.500K olacağı tahmin ediliyor. Bir önceki dönemde açıklanan başvuru sayısı ise, 3.169K idi.

Haftanın son işlem gününde ise, açıklanması beklenen Çin Sanayi Üretimi (Yıllık) (Nis) verileri oldukça önemli. Veri için beklenti, 1,5% oranında açıklanacağı yönünde. Bir önceki dönemde açıklanan Çin Sanayi Üretimi verisi ise, -1,1% oranında idi.

Cuma günü, Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden bir olan Almanya’nın açıklanması beklenen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek)  verileri ise, belirleyici güçte. Almanya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek) için beklenti, -2,2% oranında açıklanacağı yönünde. Bir önceki dönemde açıklanan veri ise, 0,0% oranında idi.

Haftanın son işlem günü de ABD için yoğun geçecek gözüküyor. İlk olarak Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Nis)’ın açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde, -4,2% oranında açıklanan Çekirdek Perakende Satışlar için beklenti, -8,6% oranında açıklanacağı yönünde. ABD Perakende Satışlar (Aylık) (Nis)’ın da Cuma günü açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde -8,4% oranında açıklanan perakende satışlar için beklenti, bu kez  -11,6% oranında açıklanacağı yönünde. Son olarak, bir önceki dönemde 6,882M olarak açıklandığı bilinen ABD İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Mar)’nın da Cuma günü açıklanması bekleniyor.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…