Haftanın ekonomik gelişmelerini, sizler için derledik. İşte 10-15 Ağustos günleri arasında, finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Yeni haftaya, piyasalar sakin bir giriş yaptı. Akşam saatlerinde açıklanması beklenen ABD İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Haz) günün takip edilen önemli verilerinden bir tanesi oldu.

Salı günü piyasalarına baktığımızda ise, veri akışı pazartesi gününe göre daha yoğun. Açıklanan İngiltere Ortalama Gelir Endeksi + İkramiye (Haz) günün ilk önemli verisi. Bir önceki dönemde -0,3% olan verinin, yeni dönemde -1,1% olarak açıklanması bekleniyor. Günün açıklanması beklenen bir diğer önemli verisi ise, İngiltere İşsizlik Hak Başvurusu Sayısındaki Değişim (Tem). Bir önceki dönemde, -28,1K olarak açıklanan verinin 10,0K olarak açıklanması bekleniyor.

Türkiye saati ile 12:00’da açıklanması beklenen Almanya ZEW Ekonomik Hissiyatı (Ağu) ise, Salı günü piyasalarındaki bir diğer önemli veri. Bir önceki dönemde 59,3 olarak açıklanan ZEW Ekonomik Hissiyatı’nın ise, 58,0‘a düşmesi bekleniyor.

Merceği ABD’ye çevirdiğimizde ise, ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Tem), oldukça önemli. Bir önceki dönemde, -0,2% olan Endeksin 0,3%’e yükselmesi bekleniyor.

Çarşamba gününde ise, özellikle İngiltere piyasalarında veri akışı bakımından önemli bir hareketlilik hakim. İlk olarak İngiltere Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (2. Çeyrek)’in açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde -1,7% olarak açıklanan verinin -22,4% olarak açıklanması bekleniyor. Günün bir diğer önemli verisi ise, İngiltere İmalat Üretimi (Aylık) (Haz). Bir önceki dönemde 8,4% olan verinin 10,0%’a yükselmesi bekleniyor.

Çarşamba günü piyasalarında,  ABD’de cephesinden de önemli veriler var. İlk olarak ABD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Tem)’nin açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 0,2% olarak açıklanan endeksin yine 0,2% olarak açıklanması bekleniyor. Günün ABD’den gelen bir diğer önemli veri ise, bir önceki dönemde -7,373M olarak açıklanan ABD Ham Petrol Stokları.

Perşembe günü piyasaları ise, veri akışı bakımından epey durağan geçecek görünüyor. Ancak Türkiye saati ile 15:30’da açıklanması beklenen ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları önemli. Bir önceki dönemde 1.186K olarak açıklanan işsizlik başvurularının 1.140K’ya düşmesi bekleniyor.

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde ise, ilk olarak küresel piyasalarda merakla beklenen Çin Sanayi Üretimi (Yıllık) (Tem) verilerinin açıklanması bekleniyor. Ekonomistler, bir önceki dönemde 4,8% olarak açıklanan Çin Sanayi Üretiminin 4,7%’ye düşmesini bekliyor.

Cuma gününde iç piyasalarımız için önemli bir gösterge olan Türkiye Perakende Satışları (Yıllık) verisinin de açıklanması bekleniyor. Verinin bir önceki dönemde, -16,7% olarak açıklandığı biliniyor.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…