1-6 Haziran tarihleri arasında, açıklanması beklenen ekonomik verileri sizler için derledik. Bu doğrultuda haftanın ekonomik beklentilerini sırasıyla birlikte inceleyeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

Yeni haftaya, küresel ekonomiler için çok önemli bir gösterge olan Çin Caixin İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May)’nin açıklanması ile başladık. Endeks için beklenti 49,6 olarak açıklanacağı yönünde idi.  Endeks, 50,7 olarak açıklandı. Bir önceki dönemde açıklanan veri ise,49,4 idi.

Haftanın ilk işlem gününün bir diğer önemli verisi ise, Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) oldu. Bir önceki dönemde, 34,5 olan veri yeni dönemde 36,6 olarak açıklandı. Endeks için beklenti ise, 36,8 idi.

İngiltere İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) de pazartesi gününde açıklanan önemli verilerden bir tanesi oldu. Endeks için 40,7 olan beklenti karşılandı ve yeni veri 40,7 olarak açıklandı. Bir önceki dönemde bu veri 32,6 idi.

Günün ilerleyen saatlerinde ise, ABD ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May)’nin açıklanması bekleniyor. Endeks için beklenti, 43,0 olarak açıklanacağı yönünde. Bir önceki dönemde açıklanan ABD ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi ise, 41,5 idi.

Salı günü piyasaları ise, açıklanması beklenen verileri bakımından daha sakin bir profil çiziyor. Gün içinde açıklanacak olan Avustralya Faiz Oranı Kararı (Haz) önemli. Beklenti yeni faiz kararının 0,25% oranında açıklanacağı yönünde. Bir önceki dönemde açıklanan faiz kararı da 0,25% oranında idi.

Çarşamba gününe geldiğimizde de yine Avustralya cephesinden açıklanması beklenen önemli bir veri var. Avustralya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek) verisinin Çarşamba gününün öğle saatlerinde açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 0,5% olarak açıklanan veri için beklenti, yeni dönemde 0,3% oranında açıklanacağı yönünde.

Çarşamba günü iç piyasalar için yoğun geçecek gözüküyor. İlk olarak, bir önceki dönemde 0,85% oranında açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May)’nin açıklanması bekleniyor. Endeks için beklenti 0,95% oranında açıklanacağı yönünde. Ardından bir önceki dönemde 10,94% oranında açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May)’nin açıklanması bekleniyor. Yıllık bazda TÜFE içinse beklenti, 11,00% oranında açıklanacağı yönünde.

Euro Bölgesi içinse, günün en önemli verilerinden bir tanesi Almanya İşsizlik Oranı Değişimi (May).Bir önceki dönemde, 373K olan işsiz sayısının yeni dönemde 200K olarak açıklanması bekleniyor.

Günün bir diğer önemli verisi, İngiltere Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May). Endeks için beklenti 28,0 olarak açıklanacağı yönünde. Bu veri bir önceki dönemde ise, 27,8 idi.

Merceği ABD’ye çevirdiğimizde ise, ilk olarak ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği (May) verisi oldukça önemli. Bir önceki dönemde -20.236K olarak açıklanan veri için beklenti yeni dönemde -9.000K olarak açıklanacağı yönünde. ABD için Çarşamba gününde açıklanması beklenen bir diğer önemli veri ise, ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May). Endeks için beklenti,  44,0 olarak açıklanacağı yönünde. Bir önceki dönemde açıklanan veri ise, 41,8 idi. Son olarak yine Çarşamba gününde açıklanması beklenen ABD Ham Petrol Stokları, günün en önemli verilerinden.  Bir önceki dönemde 7,928M olarak açıklanan stoklar için beklenti -1,944M olarak açıklanacağı yönünde.

Perşembe gününe geldiğimizde ise, ilk olarak, İngiltere İnşaat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May)’nin açıklanması bekleniyor. Endeks için beklenti 29,7 olarak açıklanacağı yönünde. Bir önceki dönemde açıklanan veri ise, 8,2  idi.

Perşembe günü öğle saatlerinden sonra piyasalar yoğun bir veri akışı içinde. İlk olarak Euro Bölgesi Mevduat Hesap Oranı (Haz)’nın açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde -0,50% olarak belirlenen faiz oranının değiştirilmeyerek yine -0,50% oranında açıklanması bekleniyor.  Bir önceki dönemde 0,25% oranında belirlenen Euro Bölgesi ECB Marjinal Borçlanma Oranının da yeni verilerinin Perşembe günü açıklanması bekleniyor. Gün içinde gerçekleşecek Avrupa Merkez Bankası (ECB) Basın Açıklaması da Euro bölgesi piyasaları başta olmak üzere küresel anlamda oldukça önemde.

Günün önemli verilerinden bir diğeri ise, ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları oluyor. Bir önceki dönemde 2.123K olan ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları’nın yeni dönemde 1.800K olarak açıklanması bekleniyor.

Haftanın son işlem gününde ise, ABD piyasalarındaki yoğunluk sürüyor. Günün ilk önemli verisi bir önceki dönemde -20.500K olarak açıklanan ABD Tarım Dışı İstihdam (May) verisi oluyor. Veri için beklenti, -8.000K olarak açıklanacağı yönünde.

ABD için günün açıklanması beklenen bir diğer önemli verisi ise, ABD İşsizlik Oranı (May). Pandeminin ABD üzerindeki etkilerinin en açık gözlemlendiği veri için beklenti, 19,7% oranında açıklanacağı yönünde. Bu veri bir önceki dönemde ise, 14,7% oranında açıklanmış idi.