Dünya genelinde 1,5 milyonu aşan korona virüs vaka sayısı, sosyo-ekonomik anlamda derin yaralar açmaya devam ediyor. Ülkeler salgını en az hasarla geçirmek adına hız kesmeden mücadele ediyor. Dolayısıyla, Ekonomi gündemi de her zamankinden daha yoğun geçiyor. Haftanın gündemini sizler için derledik. İşte Nisan’ın ikinci haftasının piyasalarında bilmeniz gerekenler;

Haftanın ilk gününe, üretim kesintisi anlaşmasına ilişkin oluşan şüpheler nedeniyle düşen ham petrol fiyatları ile başladık. ABD ham petrol fiyatları %4,1 düşüşle 27,19 dolar gerilerken Brent petrol, %3,5 düşüşle 32,91 dolara geriledi. Buna karşılık Dolar, yen ve gelişmekte olan piyasa dövizlerine karşı değer kazanarak, haftaya başladı. ABD dolar endeksi, haftanın ilk gününde yen karşısında %0,7 oranında değer kazandı.

Salı gününe ise, altında yaşanan rekor yükseliş ile başladık. Altın, düşük faiz oranlarının devam edeceği beklentileri üzerine 2012’den bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

Salı günü için bir başka önemli gelişme ise, Pazar akşamı hastaneye kaldırılan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, yoğun bakıma kaldırılma haberi oldu. Ülke içinde halihazırda süren güvensizlik ortamı bu gelişme ile daha da yoğun hissedildi. Sterlin ise,  Avrupa piyasalarındaki risk moduna katıldı.

Hafta ortasına geldiğimizde ise, gündemde ABD Başkanı Donald Trump vardı. Ülkesinde Covid-19  vaka sayısı 400.000’i bulan Trump, , ABD ekonomisinin kısmen yeniden açılması olasılığı üzerine açıklamalarda bulundu. Trump, Fox News’ta Sean Hannity’ye yaptığı açıklamada “ülkenin açabileceğimiz kısımlarını arıyoruz”  ifadelerini kullandı.

Euro bölgesi içinse, kriz finansmanı konusundaki anlaşmazlık Çarşamba gününde de sürdü. İtalya, İspanya ve Fransa öncülüğünde sürdürülen ortaklaşa tahvil çıkarımı taleplerinine yönelik görüşmeler, Perşembe gününe ertelendi.

Petrol fiyatları ise, gün boyunca dalgalı seyretti. ABD ham petrol %3,6 artışla 24,48 dolara yükselirken Brent petrol, %0,6 yükselişle 32,05 dolara çıktı.

Perşembe günü piyasalarına ise, ABD’nin artan işsizlik başvuruları damgasını vurdu. Tahminlere göre, 15 milyon Amerikalı, son üç hafta içinde işsizlik başvurusunda bulundu.

Perşembe günü piyasalarındaki bir diğer önemli gelişmesi ise, sterlinin dolar ve euro karşısında yükselmesi oldu.

Cuma gününde ise güne, açıklanan Türkiye 2020 yılı Ocak dönemi işsizlik sayıları ile başladık. Açıklanan verilere göre; Türkiye genelinde işsizlik sayısı 2020 yılı Ocak döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 306 bin kişi azaldı ve 4 milyon 362 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise, 0,9 puanlık azalış ile %13,8 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı da 1,1 puanlık azalış ile %15,7’ye düştü.