Haftaya küresel piyasalarda Paskalyanın etkisiyle hakim olan tatil havası ile giriş yaptık. Dolayısıyla haftanın ilk günü, ekonomik beklentiler ve gelişmeler anlamında sakin bir görüntü çiziyor.

Türkiye için bahsi geçen tatil havası geçerli değil.  Beklenen Türkiye Perakende Satışları (Aylık) ,1,4% oranında açıklandı. Bu oran bir önceki dönemde, -0,9% oranında idi. Gün için Dolar kurunda etkili olabilecek beklenti ise, 3 Aylık Hazine Bonosu İhalesi. İhalenin bir önceki dönemde açıklanan oranı 0,125% idi.

Salı günü ekonomik beklentilerinde ise, yine son aylarda görülmemiş bir sakinlik hakim.

Gün için, ABD tarafından açıklanması beklenen İthalat Fiyat Endeksi (Aylık) (Mar) ve Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları önemli. İthalat Fiyat Endeksi (Aylık) (Mar) için beklenti, -2,0% iken bir önceki dönemde açıklanan endeks, -1,1% idi. Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları için bir önceki dönemde açıklanan veri ise, 11,938M idi.

Çarşamba günü ise EURO kuru için hareketli geçecek gözüküyor. Gün içinde, Fransa Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Mar),  İspanya Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Mar) ve İtalya Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Mar)’inin açıklanması bekleniyor. Fransa Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Mar) için beklenti, 0,0% oranında, bir önceki dönemde de bu veri 0,0% oranında idi. İspanya Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Mar) içinse, beklenti -0,3% oranında. Endeksin bir önceki dönemde açıklanan oranı da -0,3% idi. İtalya Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Mar) içinde beklenti ve bir önceki dönemde açıklanan oran aynı,  0,1% oranında.                

Çarşamba günü Dolar kuru içinde etkileri bakımından yoğun bir gün. Gün içinde açıklanması beklenen Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Mar) için beklenti -3,0% oranında iken bu veri bir önceki dönemde  -0,4% idi. Perakende Satışlar (Aylık) (Mar)’ın da Çarşamba günü açıklanması bekleniyor. Beklenti,-7,0% oranında. Bir önceki dönemde ise, -0,5% oranında idi. Ham Petrol Stokları da Çarşamba günü açıklanması beklenen verilerden.  Ham Petrol Stokları için beklenti, 9,271M oranında iken bir önceki dönemde açıklanan veri, 15,177M oranında idi.

Perşembe gününe geldiğimizde ise, EURO kuru için önemli olabilecek, Almanya Ifo İş İklimi Endeksi (Nis)’nin açıklanması var. Endeks için bir önceki dönemde açıklanan veri 86,1 oranında idi.

Kısa süre içerisinde dünya çapında bir krize dönüşen Corona virüs salgının yoğun bir şekilde hissedildiği ABD’de Perşembe gününün ekonomik gelişmeleri de oldukça yoğun ve önemli. Gün içinde ilk olarak,  İnşaat İzinleri (Mar) verisinin açıklanması bekleniyor. Endeks için beklenti, 1,300M iken bir önceki dönemde açıklanan veri 1,452M idi. Bir diğer açıklanması beklenen önemli veri ise, ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları. Başvurular için beklenti,  4.606K. Bir önceki dönemde bu veri, 6.606K idi. Son olarak, Dolar kuruntu etkili olabileceği düşünülen Philadelphia Fed İmalat Endeksi (Nis)‘nin de Perşembe günü açıklanması bekleniyor.  Endeks için beklenti, -30,0 oranında. Bir önceki dönemde ise bu oran -12,7 idi.

Haftanın son işlem günü ise, Euro için oldukça önemli. Çünkü; toplamda yirmi yedi üye ülkeden oluşan siyasi ve ekonomik bir örgütlenme olan Avrupa Birliği genelinde geçerli olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Mar)’nin Cuma günü açıklanması bekleniyor. Endeks için beklenti 0,7%. Bir önceki dönemde de bu oran 0,7% idi.