8-13 Haziran tarihleri arasında, açıklanması beklenen ekonomik verileri sizler için derledik. Bu doğrultuda haftanın ekonomik beklentilerini sırasıyla birlikte inceleyeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

Yeni haftaya, Japonya’nın açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek) verileri ile giriş yaptık. Bir önceki dönemde -0,9% oranında açıklanan veri, yeni dönemde -0,6% olarak açıklandı. Beklenti ise, -0,5% idi.

Pazartesi günde açıklanan bir diğer önemli veri ise, Almanya Sanayi Üretimi (Aylık) (Mar) verileri oldu. Özellikle Avrupa Bölgesi ekonomisi için önemli bir gösterge olan, Almanya Sanayi Üretimi verisi,-7,5% oranında açıklanacağı yönündeki beklentiye karşılık  -17,9% olarak açıklandı. Bu veri bir önceki dönemde 0,3%    idi. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde’nin günün ilerleyen saatlerinde yapacağı konuşma içinse, meraklı bekleyiş sürüyor.

Salı günü piyasaları ise, veri akışı bakımından son ayların en sakin günlerinden biri olacak gibi gözüküyor. Gün içinde açıklanması beklenen, Almanya Ticaret Dengesi (Nis) verileri önemli. Bir önceki dönemde, 12,8B olarak açıklanan Almanya Ticaret Dengesi için beklenti, 10,0B olarak açıklanacağı yönünde.

Günün piyasalar için en önemli verilerinden bir tanesi ise, ABD İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Nis). Bir önceki dönemde 6,191M olarak açıklanan değişim oranı için beklenti, 5,375M olarak açıklanacağı yönünde.

Çarşamba gününe geldiğimizde ise, ABD piyasaları için yoğun bir gün. İlk olarak öğle saatlerinde yapılacak OPEC Toplantısı var. Ardından ABD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May) verilerinin açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde, -0,4% oranında açıklanan veri için beklenti,-0,1% oranında açıklanacağı yönünde. Yine Çarşamba gününde, ABD Ham Petrol Stoklarının da açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 3,038M olarak belirlenen stoklar için beklenti, bu kez -2,077M olarak açıklanacağı yönünde. Çarşamba günü akşam saatleri ile birlikte ABD piyasaları yine hızlanıyor. İlk olarak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Ekonomik Planları, ardından Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Açıklaması’nın yapılması bekleniyor. Son olarak da Federal Fon Hedef Oranı’nın açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde, 0,25% olarak belirlenen Federal Fon Hedef Oranı için beklenti yine aynı şekilde 0,25% oranında belirleneceği yönünde.

Perşembe günü piyasalarında ise, öğle saatlerinde gerçekleşecek olan, Eurogroup toplantısının belirleyici olacağı tahmin ediliyor.

ABD piyasaları için Perşembe günü de veri akışı açısından yoğun bir gün. İlk olarak İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları’nın açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 1.877K olan başvuruların yeni dönemde, 1.550K olacağı bekleniyor. ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (May) verisi de Perşembe günü açıklanacak önemli verilerden bir tanesi. Bir önceki dönemde -1,3% oranında açıklanan verinin, bu kez 0,1% oranında açıklanması bekleniyor.

Haftanın son işlem gününde ise, İngiltere piyasaları oldukça hareketli geçecek gözüküyor. İlk olarak İngiltere Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık)’nın açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde, -22,3% oranında açıklanan veri için beklenti, bu kez -5,7% oranında açıklanacağı yönünde. Açıklanması beklenen diğer önemli veriler ise, İngiltere İmalat Üretimi (Aylık) (Nis) ve İngiltere Aylık GSYİH 3A/3A Değişimi verileri. Bir önceki dönemde -4,6% oranında açıklanan İngiltere İmalat Üretimi (Aylık) (Nis) için beklenti, -15,8% oranında açıklanacağı yönünde iken, bir önceki dönemde -2,0% oranında açıklanan, İngiltere Aylık GSYİH 3A/3A Değişimi için beklenti, -10,0% oranında açıklanacağı yönünde.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…