29 Haziran- 4 Temmuz tarihleri arasında, açıklanması beklenen ekonomik verileri sizler için derledik.  Bu doğrultuda haftanın ekonomik beklentilerini sırasıyla birlikte inceleyeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

Yeni haftaya,  açıklanan Japonya Perakende Satışlar (Yıllık) (May) verileri ile başladık. Bir önceki dönemde -13,9% olarak açıklanan veri, yeni dönemde -12,3% olarak açıklandı. Beklenti ise, -11,6% olarak açıklanacağı yönünde idi.

Türkiye saati ile 15.00’da açıklanacak olan ABD Askıdaki Konut Satışları (Aylık) (May) içinse piyasalarda meraklı bir bekleyiş hakim. Bir önceki dönemde, -21,8% olarak açıklanan satışların bu kez 18,9% olarak açıklanması bekleniyor.

Salı gününde ise, günün açıklanması beklenen ilk önemli verisi Çin İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz) oluyor. Bir önceki dönemde 50,4 olarak açıklanan endeksin, yeni dönemde      50,6 olarak açıklanması bekleniyor. Yine Salı gününde açıklanması beklenen İngiltere Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek) verileri küresel piyasalar için oldukça önemli. Bir önceki dönemde, 0,0% olarak açıklanan veri için beklenti, -2,0% olarak açıklanacağı yönünde.

Euro bölgesinde enflasyon değişimini ölçmek için kullanılan önemli bir değişken olan, Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Haz)’nin de Salı günde açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 0,1% olarak açıklanan endeksin, değişmeyerek yine 0,1% olarak açıklanması bekleniyor.

Salı gününde ABD piyasaları içinse, Conference Board (CB) Tüketici Güveni (Haz) verileri oldukça önemli. Bir önceki dönemde 91,7 olarak açıklanan veri için beklenti, 86,6 olarak açıklanacağı yönünde.

Çarşamba gününde ise, ilk olarak Çin’in tüm ekonomisi için önde gelen bir indikatör olan Caixin İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)’nin açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 50,7 olarak açıklanan endeks için beklenti, 50,5 olarak açıklanacağı yönünde.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya içinse, Çarşamba günü veri akışı bakımından oldukça yoğun gözüküyor. İlk olarak, İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)’nin açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 44,6 olarak belirlenen endeksin yeni dönemde de değişmeyerek 44,6 olarak açıklanması bekleniyor. İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi’nin ardından Almanya İşsizlik Oranı Değişimi (Haz)’nin açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 238K olan İşsizlik oranı değişimi için beklenti 120K olarak açıklanacağı yönünde.

Merceği ABD’ye çevirdiğimizde ise, açıklanması beklenen ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği (Haz) verisi Çarşamba günü piyasalarının gündemini belirleyecek gibi gözüküyor. Bir önceki dönemde -2.760K olarak açıklanan ABD Tarım Dışı İstihdam Değişikliği’nin yeni dönemde, 3.000K olarak açıklanması bekleniyor. ABD için günün açıklanması beklenen  bir diğer önemli verisi ise, ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz). Endeks için beklenti 49,4 olarak açıklanacağı yönünde. Bu veri bir önceki dönemde ise, 43,1 idi. Son olarak, Bir önceki dönemde 1,442M olarak açıklanan Ham Petrol Stokları’nın da Çarşamba günü açıklanması bekleniyor.

Perşembe gününe geldiğimizde ise, yine ABD piyasalarındaki veri yoğunluğu ilk göze çarpan oluyor. İlk olarak ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları’nın açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 1.480K olan işsizlik haklarından yararlanma başvurularının 1.355K’ya düşmesi bekleniyor.

ABD Tarım Dışı İstihdam (Haz) verileri ise, günün diğer bir açıklanması beklenen önemli verisi. Veri için beklenti, 3.000K olarak açıklanacağı yönünde. ABD İşsizlik Oranı (Haz) da günün açıklanması beklenen önemli verilerinden bir tanesi. Bir önceki dönemde, 13,3% oranında açıklanan veri için beklenti, 12,3% olarak açıklanacağı yönünde.

Haftanın son işlem gününde ise, ABD’de Kurtuluş Günü nedeniyle resmi tatil var. Küresel piyasalarda da bu tatil havası açıkça hissediliyor. Ancak iç piyasalarımız için, Türkiye Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Haz) verisinin açıklanması önemli. Bir önceki dönemde      0,95% olarak açıklanan veri için beklenti, 1,36% olarak açıklanacağı yönünde.İngiltere Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)’nin de Cuma günü açıklanması bekleniyor. Endeksin için beklenti, 47,0 olarak açıklanacağı yönünde.

 

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…