22-27 Haziran tarihleri arasında, açıklanması beklenen ekonomik verileri sizler için derledik. Bu doğrultuda haftanın ekonomik beklentilerini sırasıyla birlikte inceleyeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

Yeni haftaya, açıklanan Çin PBOC En Düşük Kredi Faiz Oranı ile başladık. Bir önceki dönemde 3,85% olarak belirlenen faiz oranı, sabit tutularak,  yeni dönemde de 3,85% olarak açıklandı. İngiliz Sanayi Birliği (CBI) Sanayi Sipariş Trendi (Haz) de pazartesi günü açıklanan önemli verilerden bir tanesi oldu. Bir önceki dönemde, -62 olan sipariş trendi, bu kez -58 olarak açıklandı.

Günün önemli verilerinden ABD Mevcut Ev Satışları (May) verisinin ise, akşam saatlerinde açıklanması bekleniyor. Veri için beklenti, 4,12M olarak açıklanacağı yönünde. Bir önceki dönemde açıklanan mevcut ev satışları ise, 4,33M idi.

Salı günü piyasalarına baktığımızda ise, ekonomik veri akışı bakımından Avrupa’daki hareketlilik ilk göze çarpan oluyor. Türkiye saati ile 10.30’da, Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)’nin açıklanması bekleniyor. Endeks için analistlerin beklentisi, 41,5 olarak açıklanacağı yönünde. Bu veri bir önceki dönemde ise, 36,6 olarak açıklanmış idi. Euro Bölgesi Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz) de Salı günü açıklanması beklenen önemli verilerden bir tanesi. Endeks için beklenti, 41,0. Bir önceki dönemde açıklanan veri ise, 30,5 idi.

Salı günü, İngiltere piyasaları için de hareketli geçen bir gün. İlk olarak, bir önceki dönemde 40,7 olarak açıklanan İngiltere İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI)’nin açıklanması bekleniyor. Ardından ise, bir önceki dönemde 29,0 olarak açıklanan İngiltere Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI)’nin açıklanması bekleniyor. İngiltere piyasaları için, günün son gelişmesi ise, Türkiye saati ile 11:45’te gerçekleşecek olan BoE Başkanı Bailey’in konuşması olacak.

Merceği ABD’ye çevirdiğimizde ise, akşam saatlerinde açıklanması beklenen ABD Yeni Konut Satışları (May),verileri oldukça önemli. Bir önceki dönemde, 623K olarak açıklanan yeni konut satışları için, beklenti, 640K.

Çarşamba gününe geldiğimizde ise, iç piyasalarımız için önemli bir gösterge olan Türkiye Kapasite Kullanım Oranı (Haz)’nın açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde açıklanan, Kapasite Kullanım Oranı 62,6% oranında idi.

Çarşamba günü açıklanması beklenen bir diğer önemli veri ise, Almanya Ifo İş İklimi Endeksi (Haz). Bir önceki dönemde, 79,5 olarak açıklanan endeks için beklenti, bu kez 85,0 olarak açıklanacağı yönünde.

ABD Ham Petrol Stokları’nın da Çarşamba günü açıklanması bekleniyor. Ham petrol stokları için analistlerin beklentisi, -0,152M olarak açıklanacağı yönünde. Bu veri bir önceki dönemde ise, 1,215M idi.

Perşembe günü ise, iç piyasalar için hareketli geçeceği tahmin edilen bir gün. İlk olarak, Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Haz)’nın açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 8,25% oranında belirlenen faiz oranının, 8,00% olarak açıklanması bekleniyor. Gecelik Borçlanma Faizi (Haz) de Çarşamba günü açıklanması beklenen bir diğer önemli veri. Bir önceki dönemdeki, Gecelik Borçlanma Faizi 6,75% idi.

Perşembe günü öğle saatlerinden sonra ABD piyasaları, veri akışı bakımından epey hareketli. İlk olarak ABD Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (May) verilerinin açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde, -7,7% oranında açıklanan veri için beklenti, 2,5% olarak açıklanacağı yönünde.

Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri’nin ardından ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek)‘nın açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde -5,0%oranında açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın sabit kalarak, yine -5,0% oranında açıklanması bekleniyor. Son olarak, ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları’nın da Perşembe günü açıklanması bekleniyor. Analistlerin beklentisi, 1.300K başvurunu olacağı yönünde. Bir önceki dönemdeki başvuru sayısı ise, 1.508K  idi.

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde, piyasalarda yoğun geçen bir haftanın ardından sakinlik hakim. ABD Michigan Tüketici Hissiyatı (Haz) günün önemli verilerinden. Bir önceki dönemde, 78,9 olarak açıklana veri için beklenti 79,0 olarak açıklanacağı yönünde.

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin…