15-20 Haziran tarihleri arasında, açıklanması beklenen ekonomik verileri sizler için derledik. Bu doğrultuda haftanın ekonomik beklentilerini sırasıyla birlikte inceleyeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

Yeni haftaya, açıklanan Çin Sanayi Üretimi (Yıllık) (May) verileri ile giriş yaptık. Bir önceki dönemde, 3,9% olarak açıklanan veri, yeni dönemde 4,4% olarak açıkladı. Beklenti ise, 5,0% olarak açıklanacağı yönünde idi. Pazartesi gününde açıklanan bir diğer önemli veri ise, Çin Endüstriyel Üretim (Yıl Başından Bugüne Kadar) (Yıllık) (May) verileri oldu. Bir önceki dönemde -4,9% olarak açıklanan veri yeni dönemde -2,8% olarak açıklandı. Bu veriler doğrultusunda Çin piyasalarındaki toparlanmanın hız kazandığı görüldü.

Salı gününe geldiğimizde ise piyasaları, yoğun geçecek bir günün beklediği söylenebilir. Gün içinde ilk olarak Avustralya - Para Politikası Toplantı Tutanakları açıklanacak ardından BoJ Para Politikası Duyurusu yapılacak. İngiltere Ortalama Gelir Endeksi + İkramiye (Nis) verisi de Salı günü açılanacak. Bir önceki dönemde, 1,4% olarak açıklanan verinin yeni dönemde 2,4% olarak açıklanması bekleniyor. İngiltere piyasaları için günün bir diğer önemli verisi ise, İngiltere İşsizlik Hak Başvurusu Sayısındaki Değişim (May). Bir önceki dönemde 856,5K olarak açıklanan verinin yeni dönemde 400,0K olarak açıklanması bekleniyor.

Salı gününde ABD piyasalarına baktığımızda ise, açıklanması beklenen en önemli verilerden bir tanesi ABD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (May) verisi oluyor. Bir önceki dönemde -17,2% olarak açıklanan verinin yeni dönemde 5,3% olarak açıklanması bekleniyor. Bu da ABD ekonomisindeki yeniden açılmalarının pozitif etkilerinden biri olarak kaydediliyor. ABD piyasaları için günün bir diğer önemli verisi ise ABD Perakende Satışlar (Aylık) (May). Beklenti, ABD Perakende Satışların yeni dönemde 8,0%       oranında açıklanacağı yönünde. Bir önceki dönemde açıklanan veri ise, -16,4% idi. Salı günü akşam saatlerinde gerçekleşecek Fed Başkanı Powell’ın Yorumları içinse, küresel piyasalarda meraklı bir bekleyiş hakim.

Çarşamba gününde ise, açıklanacak olan İngiltere Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May) günün ilk önemli verisi. Beklenti, 0,5%olarak açıklanacağı yönünde iken bir önceki dönemde açıklanan endeks 0,8% idi. Piyasalar öğle saatlerinden sonra Euro Bölgesi  Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May)’inin açıklanması ile hareketleniyor. Endeks için beklenti, 0,1% oranında açıklanacağı yönünde. Bu veri bir önceki dönemde de, 0,1% idi.

ABD İnşaat İzinleri (May) verisi de Çarşamba günü açıklanacak olan önemli verilerden. Veri için beklenti, 1,225M olarak açıklanacağı yönünde. Bir önceki dönemde açıklanan veri ise, 1,066M idi. Günün ABD piyasaları için önemli bir diğer verisi ise, açıklanması beklenen ABD Ham Petrol Stokları. Stokların -1,738M olarak açıklanması bekleniyor. Bu veri bir önceki dönemde ise, 5,720M idi. Piyasalar, akşam saatlerinde gerçekleşecek olan Fed Başkanı Powell’ın Yorumları ile kapanacak gözüküyor.

Perşembe gününe geldiğimizde ise, piyasalar nispeten daha sakin bir profil çiziyor. İngiltere piyasaları öğlen saatlerinden sonra hareketleniyor. İlk olarak İngiltere Faiz Oranı Kararı (Haz)’nın açıklanması bekleniyor. Bir önceki dönemde 0,10% olarak belirlenen faiz kararının 0,10% oranında sabit bırakılması bekleniyor. Philadelphia Fed İmalat Endeksi (Haz)’nin de Perşembe günü açıklanması bekleniyor.  Endeks için beklenti, -25,0 olarak açıklanacağı yönünde. Bir önceki dönemde açıklanan veri ise,  -43,1 idi.

Haftanın son işlem günü içinse açıklanması beklenen ilk önemli veri, İngiltere Perakende Satışlar (Aylık) (May). Bir önceki dönemde -18,1% oranında açıklanan veri için beklenti, yeni dönemde 5,7% oranında açıklanması.

Cuma günü Fed Başkanı Powell’ın yine bir konuşma yapması bekleniyor. Küresel piyasalarda önemli ölçüde etkisi bulunan bu konuşma için meraklı bir bekleyiş hakim.

Daha fazla ekonomik gelişmeden haberdar olabilmek için Hisseforex’i takip edin...