Hafta boyunca, ekonomi gündemi corona virüs salgını etrafında şekillendi. Ekonomik olarak, son yılların en zor günleri yaşandı. Bu anlamda, atılan tüm adımlar, alınan önlemler ve yaptırımlar tarihi bir öneme sahip.

Hafta boyunca, piyasalar korona virüs etkisi ile büyük ölçüde kayıplar verdi. ABD Başkanı Trump’ın Avrupa’dan gelecek seyahatleri 30 gün durdurma kararı,  İtalya’nın ülkede kamu hizmetleri haricinde kalan tüm ticari faaliyetleri durdurması, dünya ekonomisindeki tedirginliği özetler nitelikteydi.

Covid-19 salgınının ekonomik kaygıların derinleşmesiyle birlikte, Avrupa Merkez Bankası da harekete geçti ve dünyanın önde gelen merkez bankalarıyla birlikte hareket etmeye karar verdiklerini açıkladı.  Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, bu süreçte Kanada Merkez bankası, İngiltere Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası, ABD Merkez Bankası, İsviçre Merkez Bankası ile birlikte hareket edilecek. Bu doğrultuda, bankaları ve kredi piyasalarını rahatlatmak adına düşük maliyetli dolar likitidesi sağlanacak ve merkez bankaları gecelik swap işlemlerinde belirlenecek faiz oranlarının üzerine yalnızca 25 baz puan ekleyecek.

ABD Merkez Bankası (Fed) ise, yeni haftaya olağanüstü kararlarla başladı. Bu hafta içinde toplanacak Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısını beklenmeden, dün gece acil bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında, gösterge faizinin 100 baz puan indirdiği açıkladı ve gösterge faizi yüzde 0,0-0,25 olarak belirledi. Bununla birlikte en az 700 milyar dolar tutarında tahvil alımı yapılacağı açıklandı.

Fed’in Faiz indirimi ve varlık alım kararına karşılık hisselerde rekor düşüşler yaşanmaya devam etti. Bugün Avrupa’da Euro Stoxx 50 %8, İspanya IBEX 35 %10, Fransa CAC 40  Endeksi %9, Almanya DAX  %8, Çin Hang Seng  Endeksi %4 üzerinde düşüş yaşadı. Emtialar için de durum farklı değildi. Geçen hafta boyunca toplamda %8 oranında kayıp veren Ons Altın bugün de %4,5 düşüş yaşadı ve 1,455$ seviyesine geriledi. Altın için bu seviye Aralık ayı sonrası görülen en düşük seviye oldu. Günlük bazda en sert düşüşü ise %18 kayıpla 11,8030’a gerileyen Gümüş yaşadı. Petrol ise 30$ tabanına geriledi ve Ocak 2016’dan bu yana en düşük seviyeye indi.

Hafta içinde Türkiye’de de görülen Covid-19 vakası, sosyo-ekonomik anlamda tedbirleri beraberinde getirdi. Okullar tatil edildi ve sosyal izolasyon önemli ölçüde aktifleşti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Covid-19 salgınının Türkiye ekonomisine etkilerine ilişkin bir tweet paylaştı. Albayrak, "Piyasaların likiditeye erişiminde en ufak aksaklık olmayacak şekilde önlemler alınmış ve alınacaktır. En fazla etkilenen sektörler öncelikli olmak üzere tüm sektörleri kapsayacak bir dizi destek ve önlem uygulanacaktır" ifadelerini kullandı.

Son olarak; Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva’nın, IMF'in internet sitesinde yayımlanan yazısı gündeme bomba gibi düştü. Georgieva, "IMF olarak, 1 trilyon dolarlık kredilendirme potansiyelimizi üyelerimiz için hazır bekletiyoruz" dedi. 20 ülkeden daha bu krediden kullanma talebi aldıklarını ifade eden Georgieva, görüşmelerin sürdüğünü belirtti.