Ekonomik tedirginliğin tüm dünyayı etkisi altına aldığı bu günlerde, gelişmeleri her zamankinden daha da dikkatli takip ediyor ve sizlerle paylaşmaya gayret ediyoruz.

 Bugün; piyasalar korona virüs etkisi ile büyük ölçüde kayıplar verdi. Önce ABD Başkanı Trump’ın Avrupa’dan gelecek seyahatleri 30 gün durdurma kararı, sonra İtalya’nın ülkede kamu hizmetleri haricinde kalan tüm ticari faaliyetleri durdurması ve petrol fiyatlarında devam eden düşüş eğilimi bugünün genel bir ekonomi özeti için karamsar bir tablo oluşturulmasına neden oldu.

Tüm bunlarla birlikte, dünyanın merakla beklediği Merkez Bankası politika faizi bugün açıklandı. Avrupa Merkez Bankası politika faizini değiştirmeme kararı aldı ve yüzde 0.00’da sabit tuttu. Bununla birlikte refinansman operasyon faizi yüzde 0.00’da, marjinal faiz yüzde 0.25’te, mevduat faizi ise yüzde eksi 0.50’de sabit tutuldu. ECB Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada; bankacılık sisteminde ya da para piyasalarında bir "likidite sıkıntısı" görülmese de, daha fazla uzun vadeli yeniden finansman operasyonlarıyla, ihtiyaç olduğu anda devreye girecek bir, "acil likidite desteği"nin sağlanacağı belirtildi.

Amerikan dolarında önemli ölçüde hareketlenmeye sebep verebilecek bir başka gelişme olarak, Üretici Fiyat Endeksi ise, -0,6% olarak belirlendi. Bugün için Amerikan dolarında yaşanan en önemli gelişmelerden bir tanesi ise, ABD borsalarında yaşan %8’lik kayıp sonrasında uygulanan 15 dakikalık devre kesici oldu. Bu uygulama 2008 finansal krizinden sonra ilk kez yapıldı.

Bugün Türkiye için de ekonomi tablosu pek iç açıcı gözükmüyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın korona virüs açıklamasının hemen ardından belirli gıda, hijyen ve sağlık ürünlerinde artan talep fahiş fiyat artışlarına sebep oldu. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Hazine ve Maliye Bakanlığı, “Korona virüs nedeniyle bazı gıda maddeleri, hijyen ürünleri ve tıbbi malzemeler gibi ürünlerde yapılan haksız fiyat artışı ve stokçuluk iddialarına ilişkin olarak şikayetleri almak üzere, Bakanlığımız VİMER-189 ihbar hattında uzman bir ekip görevlendirilmiştir. Vatandaşlarımız konu ile ilgili şikâyetlerini söz konusu hattımıza iletebilirler. Haksız fiyat artışı ve stokçuluk yapmak suretiyle vatandaşlarımızın mağduriyetine neden olan fırsatçılar ile ilgili süreç, yasal işlem başlatılmak üzere Bakanlığımızca yakından takip edilmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” İfadelerini kullandığı duyuruyu paylaştı.

Daha fazla ekonomik gelişme için, Hisseforex’i takip edin…