Altın bugüne dün olduğu gibi yine ufak da olsa bir satış baskısı ile başladı. Doların hem ticaret savaşı endişeleri hem de Nafta'dan olası anlaşmazlık korkusu ile değer kazandığı bugünlerde altın fiyatlarında yaşanan baskı etkisini devam ettirecek mi yoksa altın fiyatları yükselişini kaldığı yerden sürdürebilecek mi merak konusu olmuş durumda. Yatırımcılar altın fiyatları yükselir mi, altın fiyatları neden düşüyor gibi soruları sormaya başlamışken bizlerde bu sorulara günlük olarak yayınladığımız analiz ve yorumlarımız ile cevap bulmaya çalışıyoruz.  

Altın ons fiyatı yine dünkine benzer bir şekilde gece saatlerinde 1200 dolar seviyesinin atlına geriledi. Ancak sabah saatlerinde yeniden 1200 dolar üzerinden işlem görmekte. 1,212 dolar direncini bir türlü aşamayan ons altın fiyatları için 1200 dolar seviyesi artık kritik konumda. Bu seviyenin kırılması 1,185 doları hedef bölge haline getirebilir.

 

Haftanın son işlem gününde gelecek olan tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar verileri altın fiyatlarında oynaklığa neden olabilir. Tabi haftanın son işlem gününe altın fiyatları nerede başlayacak ve verileri hangi fiyatta karşılayacak merak konusu. Altın fiyatları 1200 dolar üzerinde tutunması halinde olası kötü gelebilecek olan Abd verileri ile yeniden 1,212 dolar direnç noktasını test etmek isteyebilir bunun yanı sıra gelebilecek olası iyi veriler ise Fed'in elini güçlendireceğinden altın fiyatlarını baskılama ihtimali yüksek olacaktır.

 

Altın Teknik Analizi

Ons altın grafiğine baktığımızda 1,185 dolar önemli destek konumunda kalmayı sürdürüyor. Altın ons fiyatı 1,207 dolar seviyesini yukarı yönlü aşamaz ise ilk etapda 1,195 dolar sonrasında ise 1,185 dolar seviyesine kadar gerilemeler yaşanabilir.

Ons için ilk kritik bölge 1200 dolar üzerinde tutunup tutunamaması olacak. Sonrasında ise satış bakısından kurtulabilmek içn 1,207 dolar seviyesini takip ediyor olacğaız. Bu bölge üzerine atılması durumunda altın yatırımcıları için biraz daha pozitif bir hava oluşabilir aksi halde yeniden ons altında satış baskısı etkili olabilecek gibi görünüyor.

Gram altın fiyatlarında yukarı yönlü hareket sürüyor. Dün dolar kurunda yaşanan yükselişle beraber gram altın fiyatları da 255 lirayı aştı. Şu sıralarda 255 lira seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışan gram altın için olası destek noktalarımız 241 lira ve 230 tl seviyelerini takip ediyor olacağız.