Altın ons fiyatları bir önceki haftanın son işlem gününde ciddi bir yükseliş yaşamış ve haftayı 1,200 dolar üzerinden kapamıştı. 1,185 dolar seviyesinden başlattığı bu hareketi bu haftada devam ettirmek isteyen altın, 1,214 seviyesine kadar yükseldi ancak burada kalıcı olamayarak yeniden gevşemeye başladı. Dün dolar endeksine gelen alımlarla birlikte 1,200 dolar seviyesinin altını test eden ons fiyatı haftayı 1,200 dolar seviyesi üzerinde kapamayı başardı.

Altın fiyatları ile ilgili önümüzdeki hafta yapılacak olan Nafta anlaşmaları ve Trump'ın Çin'e uygulayacağı gümrük vergileri belirleyici rol üstlenebilir. Yine önümüzdeki hafta içerisinde Abd'den açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi, ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik verileri de altın fiyatlarının yönü açısından oldukça belirleyici olacak. Özellikle bu ay içerisinde Fed'in yapması beklenen faiz arttırımı öncesinde gelecek olan ekonomik veriler oldukça önemli. Bu ekonomik verilerin beklentileri karşılamaması Fed'in elini kısıtlayabilir. Bu durumda faiz arttırımı korkuları ile uzun süredir baskılanan altın fiyatları bu baskıdan kurtularak yükselişe geçebilir.

Altın fiyatlarında son dönemde artan volatilite yatırımcıları da bir miktar tedirgin etmiş durumda. Yaklaşık olarak 3 aydır süregelen düşüş trendinin yıl içerisinde %8 e ulaşması ve 1,160 dolara kadar gevşeyen altın fiyatlarının bu seviyeden tepki vermesi altın yatırımcılarını bir miktar umutlandırsa da, yükselişlerin özellikle de Fed korkuları ile baskılanması can sıkıcı olmaya devam ediyor. Altın fiyatlarındaki hareketlilik arttıkça bizlere gelen altın ne olur, altın yükselir mi düşer mi gibi sorulara bizlerde net olarak yanıt veremesek de, grafiklerin bizlere söylediklerini ve olası ihtimalleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Altın Ons Fiyatı Teknik Analizi

Altın grafiğini incelediğimizde göstergelerin yukarı yönlü hareketin devamını desteklediğini görüyoruz. Yukarı yönlü hareketin devamı için 1,212 dolar seviyesinin aşılması oldukça önemli. Altın fiyatlarında kalıcı bir yükselişin hakim olması için bu seviyenin aşılıp üzerinde günlük kapanışların yapması önemli olacak. Altın fiyatlarında olası aşağı yönlü hareketlerde en önemli destek noktamız yükseliş hareketinin başlangıç noktası 1,185 dolar olarak karşımıza çıkıyor.

 Ons altın fiyatlarında geçtiğimiz ay içerisinde görünen dip noktamız olan 1,160 dolar seviyesi üzerindeki destek noktamız olan 1,185 dolar üzerinde kaldıkça yükselişin devamı beklenebilir. Ancak bu seviyenin aşağı yönlü kırılması yeniden 1,160 dolar seviyesini öne çıkaracaktır. Bu seviye altına inilmesi halinde ise altında yıl içerisinde yeni bir dip oluşumu yapması beklenecektir. Bu sırada altın fiyatlarını etkileyebilecek haber akışlarının da ne yönde gelişeceği önemli olacaktır. 

Yıl başından bu yana ons fiyatlarından ciddi bir ayrışma gösteren gram altın fiyatlarında ise yükseliş devam ediyor. Geçtiğimiz ay içerisinde tepe 270 lirayı aşarak yeni bir zirve yapan gram altın fiyatı bu haftayı da 250 lira seviyesine yakın kapadı. Dolar kurundaki yükselişle birlikte düşüşleri sınırlı kalan gram altın fiyatlarında 255 lira seviyesinin aşılması halinde, yeniden zirve noktasına doğru alımlar gelme olasılığı bulunuyor. Gram altın fiyatlarında yaşanacak düşüşlerde ise 230 lira seviyesini destek bölgesi olarak takip edeceğiz.