Dün Türk Lirası dolara ve diğer döviz kurlarına karşı ciddi bir yükseliş yaşadı. Bunda en büyük pay sahibi elbette ki Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası idi. Tcmb'nin beklentilerin üzerinde 625 baz puanlık yaptığı faiz artışı sonrası 6,50 seviyelerinde fiyatlanan dolar kuru 6,02 seviyesine kadar geriledi. Merkez bankası extra ihtiyaç duyulması halinde de sıkılaştırmanın devam edeceğini vurgulayarak piyasalara bağımsızlık mesajı verdi. Son zamanlarda özellikle yurtdışı finans kurumlarından gelen Merkez Bankası bağımsız değil vurgusunu bu şekilde sonlandırmayı başaran Merkez Bankası Türk Lirası'nın arkasında duracağının mesajını piyasalara vermiş oldu.

Sabah saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüksek faiz karşıtı söylemlerine rağmen bu şekilde bir faiz arttırımına gitmesi ise Merkez Bankası'nın bağımsızlığına dair soru işaretlerini akıllardan silmiş oldu.  Ayrıca bakan Berat Albayrak'ın yaptığı açıklamalarda da bu faiz artırımına olumlu vurgu yapması, hükümet ile aralarında bir sorun olmadığını ve birlikte hareket ettiğini gösterdi.  Ancak yine de düşük faiz istediğini belirten Erdoğan'ın faiz arttırımı ile alakalı yapacak olduğu olumsuz bir açıklama dolarda yeniden yükselişlere sebep olabilir. Sonuç olarak piyasa ihtiyaçlarına cevap veren TCMB kararları sonrası Borsa İstanbul'da sert bir yükseliş yaşanırken Türk Lirası'da günü benzer bir yükselişle kapadı.

Gelişmekte olan piyasalara da rahat nefes aldıran TCMB'nin bu kararları sonrası, diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde de değer artışı gözlendi. Merkez Bankası faizleri %24 seviyesine yükseltirken dolar endeksi de 2 gündür gelen verilerin beklentileri aşamaması sonrası yaşanan geri çekilmeyle birlikte 6,02 seviyesi test edilmişti ancak buradan gelen tepki ile 6,25 e doğru yeni bir yükseliş yaşandı. Bugün ise eurusd öncülüğünde gerçekleşen dolar satış hareketinde Türk Lirası'da yerini alarak yeniden 6,02 seviyesini test etti. Dolarda değer kaybı devam eder mi merak edilir hale geldi. Bakalım bu konuda bizlere grafikler ne söylüyor.

Dolar Teknik Analizi

Dolar kurunda dün yaşanan hareketle birlikte grafik görünümleri de negatif seyri desteklemeye başladı. Dolar tl kurunda 6,34 seviyesi altında yapılacak günlük kapanışlar 5,85 seviyesini gündeme getirecektir. Dolar endeksinde değer kaybının sürmesi halinde ise 5,60 seviyesine kadar yeni düşüşler mümkün hale gelebilecek gibi duruyor. Olası toparlanmalarda ise 6,34 seviyesi takip ediliyor olacak. 

Önümüzdeki günlerde Abd ile ikili ilişkilerde dolar kuru üzerinde önemli rol oynayabilir. Bu nedenle Trump ve kurmaylarının ilişkileri de piyasa oyuncuları tarafından takip ediliyor olacaktır. Günlük marjların ve volatilitenin yükseldiği bu ortamda dolar alacaklara veya dolar satacaklarda daha dikkatli işlemler yapmalarını tavsiye ediyoruz.