Dün akşam piyasaların beklediği Fed gecesi sona erdi ve Fed sonrası dolarda hafif değerlenme ilk etapta göze çarpıyor. Fed, piyasaların beklentilerine paralel olarak 25 baz puanlık bir faiz artışına gitti. İşin ilginç yanı Fed, faiz arttırım kararına 10 karşı 0 oyla aldı. Yani bütün Fed üyeleri faiz artışını destekledi. Trump'ın faiz arttırmayın talebini dikkate almayarak faizleri net bir şekilde arttıran karar sonrası Fed Başkanı Powell Fed'in bağımsız bir kurum olduğunu vurguladı. Fed'in bağımsızlığına vurgu yapan başkan Powell karar alırken objetif olduklarını ve Abd çıkarlarına uygun hareket edeceklerini belirtti.

Fed sonrası özellikle Japon Yeni üzerinde ciddi bir değer artışı yaşanıyor. Usdjpy paritesi uzun bir aradan sonra ilk kez 112 seviyesinin altında fiyatlanıyor. Tabi bunda sabah ki BOJ açıklamaları da bir miktar etkili oldu. Fed öncesinde 1,260 dolar eşiğine kadar yükselen ons altınfiyatı Fed sonrasında 1,240 dolar seviyesine kadar geriledi.  Şu sıralarda ise 1,246 dolar civarından fiyatlanıyor. Fed kararları öncesinde 1,14 seviyesi üzerinde tutunan euro dolar paritesi de Powell'ın açıklamaları sonrası 1,1350 ye doğru geri çekilse de şu sıralarda 1,1390 civarında seyretmekte.

Dolar tl paritesine baktığımızda ise Fed öncesinde 5,21 seviyesine kadar sert bir düşüş yaşanmıştı. Bu düşüşte en büyük pay elbette ki Abd'nin Suriye'den askerlerini çekeceğine dair yaptığı açıklamaydı. Açıklama direkt olarak Trump'n ağzından olunca Türkiye için olumlu algılanan bu gelişme dolara satış getirdi ve Türk Lirasını dolar ve diğer döviz kurları karşısında güçlü kıldı. Bu seviyeden gelen alımlarla Fed saatine 5,25 seviyelerinden giriş yapan dolar kuru Fed sonrası 5,30 seviyesinin üzerine yükseldi. Şu sıralarda da 5,30 seviyesinin üzerinden fiyatlanmaya devam ediyor. 

Dolar kuru için aşağı yönlü beklentimizi korumaktayız. 5,46 seviyesi altında fiyatlamalarını sürdüren dolar tl paritesinde aşağı yönlü trend devam ediyor. Suriye'den Abd askerlerinin çekilmesi de Türk Lirası için olumlu olarak algılanabilir. Yine dolar tl paritesinde dün Fed'in 2019 a ilişkin faiz arttırımı öngörüsünü 3 den 2 ye çekmesi olumlu bir gelişme algılanabilir. Yani usdtry de negatif seyri destekleyici Türk Lirasını güçlü kılan bir gelişme olarak görülebilir. Her ne kadar ilk etapta piyasa dolar alış yönünde tercihini kullansa da önümüzdeki günlerde dolar negatif bir tablonun oluşmasına katkıda bulunabilir olarak görüyoruz.