Sabah paylaştığımız Fed sonrası piyasalar konumuzda değindiğimiz dolardaki kısa vadeli yükselişler yerini düşüşe bırakmış görünüyor. Bu sabah paylaştığımız Fed sonrası piyasalar adlı konumuz içerisinde dile getirdiğimiz dolarda düşüş yönlü beklentimizin devam ettiğine dair beklentimiz gerçekleşmeye başladı. 5,30 seviyesi üzerinde fiyatlanarak güne başlayan dolar şu sıralarda 5,28 seviyelerine doğru geri çekiliyor.

Dolar tl paritesinde dolar endeksinde aşırı bir değerlenme yaşanmaz ise ki yaşanmayacağını öngörüyoruz 5,252 seviyesi ve aşağıda 5,187 seviyeleri hedef noktalarımız olmaya devam edecektir. Dolar tl kurunda 5,34 seviyelerine doğru yaşanabilecek olası yükselişler yatırımcılar tarafından satış fırsatı olarak görülebilir. Gün içerisinde dolarda düşüşlerin devamını beklememizin iki ana sebebi bulunuyor. Fed'in 2019 projeksiyonundan bir faiz arttırımını silmesi ve Suriye'den Abd askerlerinin çekiliyor oluşu. 

Suriye'den askerlerini çekecek olan Trump'ın attığı bu adım Türkiye için olumlu bir adım olarak karşılanırken, Fed'in 2019 projeksiyonunda hem faiz arttırım sayısını indirmesi hem de büyüme beklentilerini geri çekmesi, gelişmekte olan Türkiye gibi ülkelere olumlu yansıyacaktır diye düşünüyoruz. Bu nedenle dolarda aşağı yönlü seyrin devamını bekliyoruz. Yaşanabilecek olağan dışı yükselişlerde ise ana direnç noktası 5,46 seviyesi olmaya devam etmektedir. Bu seviye altında kalındıkça dolar tl de negatif görünümün etkili olmayı sürdüreceğini düşünmekteyiz.