Dolar tl paritesinde Fed öncesi sakin bekleyiş sürüyor. Fed'in faiz arttırma ihtimalini fiyatlayan piyasalarda dün Trump'ın Fed'e faiz arttırmaması yönündeki uyarısı ve sonrasında Fed'in buna herhangi bir tepki verip vermeyeceği tartışılıyor. Dolar tl paritesi bir süredir 5,40 seviyelerine kadar yükselse de bu seviye üzerine atıp tutunmayı başaramıyor. Yarın ki Fed kararları bu doğrultuda dolar tl üzerinde etkili olabilecekmiş gibi görünüyor. Yani yarın Fed kararları sonrası dünyada dolar değer kazanmaya başlar ise dolar tl 5,40 üzerine sıçrayabilir. Tersi durumda ise 5,30 seviyesine doğru gerilemeler mümkün olabilecektir. Yani tamamen Fed'e bağlı bir fiyatlama oluşması beklendiğini söyleyebiliriz. 

Dolar tl paritsine teknik olarak baktığımızda ise takip edilecek bazı destek ve direnç noktalarımız bulunuyor. Bunları grafiğimiz üzerinde göstererek Fed öncesi ve sonrasında teknik olarak bizi neler bekliyor olabilir. Hangi seviyeler görülebilir şeklindeki soruları da cevaplamış olalım istiyoruz.

Dolar tl paritesinde şu sıralarda 5,38 civarında fiyatlamalar sürüyor. Dolar tl de bugün için baktığımızda dolar endeksinde hafif gerileme mevcut ve bu durum dolar tl de bir geri çekilme hareketini destekliyor. Bu nedenle 5,35 seviyesine doğru bir geri çekilme hareketi yaşanabilir. Teknk göstergeler yukarı yönlü hareketi destekler nitelikte olsa da haber akışı kaynaklı hareketlerin yaşanma ihtimali daha yüksek görünüyor. Bu nedenle teknik göstergelerden ziyade ilk takip edeceğimiz detay yarın ki Fed kararları olacaktır. Bu kararlara göre dolar tl paritesinde olası yükselişlerin 5,46 direncine doğru yükselişlerin yaşanabileceğini belirtebiliriz. Bu seviyenin aşılması ise dolar tl de yukarı yönlü hareketi hızlandırabilecektir. Dolar tl de 5,46 seivyesinin yukarı yönlü aşılması kısa vadeli düşüş trendinin de bitmesine neden olabilir. Bu nedenle 5,46 seviyesi önemli bir direnç konumunda bulunuyor.

Dolar kurunda yaşanabilecek geri çekilme hareketlerinde ise ilk takip edilecek bölge 5,352 seviyesidir. Yani kısaca bu seviyeyi 5,35 olarak değerlendirebilir. 5,35 altındaki fiyatlamalar aşağı yönlü hareketi destekleyebilecekken, bu seviye üzerinde ise dolr tl de yukarı yönlü istek artabilecektir. 5,35 seviyesinin altına gelinmesi halinde 5,298 ve 5,252 seviyesine doğru düşüşler hız kazanabilir. Kısa vadeli olmasa da düşüş rendinin devamı halinde 5,187 seviyesi ana hedef noktamız olarak gündemde kalmaya devam etmektedir.