Piyasalarda Fed beklentileri fiyatlanmaya başladı. Bugün başlayacak olan Fomc toplantısının sonuçları yarın açıklanacak. Yarın akşam öğrenecek olduğumuz Fed'in faiz kararı sonrası piyasalarda ciddi çalkantıların yaşanma ihtimali bulunuyor. Dün Trump'ın ve danışmanlarının yapmış olduğu açıklamalar Fed'i faiz arttırmaması konusunda uyarı şeklinde algılandı. Ancak bilindiği üzere Fed bağımsız bir Merkez Bankası ve daha önceki açıklamalarına bakılırsa yarın faiz arttırımı yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Piyasada Fed'in faiz arttırımı ihtimali neredeyse tamamen fiyatlanmış durumda. Artık piyasa oyuncuları faiz arttırımından ziyade Fed başkanı Powell'ın açıklamalarına odaklanmış durumda. Çünkü son gelen Abd verileri can sıkıcı olmuştu ve Trump ve kurmayları faiz arttırımına karşı iken Powell konuşmalarında bu detaylara değinecek mi merak konusu. Ayrıca 2019 yılında nasıl bir faiz arttırma politikası izleneceğine dair konuşmaları da önemle takip edilecek. Tab piyasaların beklentileri bu yönde iken Powel ve Fed üyeleri bir sürpriz yapıp faiz arttırımı kararından vazgeçebilirler mi sorusu da kafaları kurcalamakta. Eğer ki Fed faiz arttırmaz ise piyasalarda bu faiz arttırımı fiyatlandığı için dolar endeksi sert düşüşler yaşayabilir. Böyle bir durumda da altın fiyatlarında hızlı bir yükseliş hareketi tetiklenebilir. Altın tarafında Fed beklentileri bu detaylar doğrultusunda fiyatlanırken altın grafiği bize neler söylüyor dilerseniz bir de ons altın grafiğimizi inceleyelim.

Ons Altın Grafik Analizi

Ons altın günlük grafiğini incelediğimizde dün Trump'ın Fed'den faiz arttırmama talebi sonrasında yaşanan yükselişlerin 1,251 direncini aşamadığını görüntülüyoruz. Geçtiğimiz haftada 1,251 dolar direncini test eden altın ons fiyatı burayı aşamamış ve 1,238 dolara kadar gerilemişti. Bugün takip edeceğimiz önemli seviye yine 1,251 direnç noktası olacak gibi görünüyor. 1,251 doların aşılması ise altıun tarafında yen bir hikaye oluşmasını sağlayabilir ancak bunun öncesinde yarın Fed'n faiz kararı ve Fed üyelerinin açıklamaları önemli olacaktır.

Altın fiyatlarında yaşanabilecek geri çekilme hareketlerinde ise izleyeceğimiz destek noktaları 1,243 dolar ve 1,238 dolar seviyeleri olacaktır. Dolar endeksinde yaşanabilecek olası toparlanmalar ise ons altında 1,230 dolar ve sonrasında ise 1,214 dolar seviyesine doğru geri çekilmenin devamına neden olabilir. Ons altın fiyatları için yarın gece Fed açıklamaları ve faiz kararı son derece önemli olacaktır. Eğer ki Fed faiz arttırır ve 2019'da da 3 faiz arttırımı ihtimalini korur ise altında satış baskısı oluşabilir ancak 2019'da faiz arttıırmının 1 e veya 2 ye düşürüleceğine dair gelebilecek sinyaller ise altına pozitif yansıyabilecek gelişmeler olacaktır. Fed'in faiz arttırmaması ise altın son drece pozitif etkileyecek bir gelişme olur ki bu durumda altında bir yıl sonu rallisi bile oluşabilir.

Gram Altın Fiyatları

Gram altın fiyatları 215 lira civarından fiyatlanmakta. Gram altın tarafında da Fed'e bağlı değişimler yaşanabilir ancak bu değişimler ons altındaki kadar net olmayabilir. Çünkü yarın eğer ki ons altını yükseltecek bir faktör oluşur ise muhtemelen aynı faktör dolar tl yi de düşürecektir. Dolar tl yi yükseltecek bir faktör oluşur ise altın ons fiyatı ise düşecektir. Hem ons altın hem de dolar tl ye endeksli olrak fiyatlanmakta olan gram altın ise bu durumda daha sakin bir fiyatlama yaşayabilir.