Fed Faizleri Arttırırsa Altın Fiyatları Ne Olur ?

Altın ons fiyatlamalarında gergin Fed bekleyişi etkisini göstermeye başladı. Altın fiyatlarında bir kaç gündür devam eden 1200 dolar üstünde kalma çabası da bugün öğle saatlerinden itibaren sonuçsuz kalmışa benziyor. Altın ons fiyatı 1194 dolar seviyesine kadar gevşemiş durumda şu sıralarda. Peki bundan sonra ne olacak fed faizleri arttırdıktan sonra altın düşer mi yoksa yükselişe mi geçer sorularının cevaplarına teknik analiz eşliğinde bakalım.

Altın Ons Analizi

Altın ons tarafında Fed bekleyişi sürerken fiyatlar Fed'in faiz arttırımı endişeleri ile 1200 dolar altına kaymış durumda. Ancak zaten Fed'in faiz arttırımı yapması piyasalar tarafından bekleniyordu. Bu nedenle faiz arttırımına gitmesi altın fiyatları için sınırlı bir negatiflik yaratabilir. Yine FED'in faiz kararından ziyade bugün Fomc açıklamalaırna odaklanacağız. Olası aralık ayı faiz arttırımı ihtimalinin azalması halinde altın fiyatlarında sert yükselişler yaşanma ihtimali var. Ancak hem faiz arttırımı gelir hem de aralık ayı faiz arttırım ihtimalleri artar ise altın ons fiyatlarında yeniden 1160 dolar seviyesine kayma riski bulunuyor.

Altın grafiğine baktığımızda bugün yukarı senaryonun yaşanması halinde 1,207 dolar seviyesinin mutlaka aşılması gerekiyor ancak bu surette ons görünümü grafik üzerinde pozitife dönecektir. 

1207 dolar üzerindeki ilk hedef nokta 1216 seviyesi olarak görünürken bu seviyenin hızlı geçilmesi bizi 1,247 dolar seviyesine kadar götürebilir. Altın ons fiyatlarında yaşanabilecek düşüş hareketlerinde ise 1191 dolar altına kayılması durumunda 1174 dolar önemli bir destek noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin de aşılması bu yıl gördüğümüz dip seviyesi olan 1160 dolar seviyesini gündeme getirecektir. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılması ise altında yeni bir dip arayışı içerisine girileceğinin göstergesi olacaktır. Bu nedenle altının her şartta 1160 dolar üzerinde tutunması önümüzdeki günlerde ki fiyatlamaları açısından oldukça önemli olacak.