Bugün piyasaların uzun bir süredir odaklandığı Fed gecesi yaşanacak. Saat 22:00 de Fed'in faiz kararı 22:30 da ise Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları ve Fomc tutanakları takip ediliyor olacak.  Fed'in faiz arttrıımına gitme ihtimali Başkan Trump'ın açıklamaları sonrası bir miktar gerilemiş olsa da hala %70 civarında fiyatlanmaya devam ediyor. 

Bugün Feed faizleri beklenildiği üzere  25 baz puan arttırır ise dolarda bir miktar toparlanma görülebilir. Ancak sonrasında Trump ve son gelen olumsuz ekonomik verilere dair Powell'ın yapacağı açıklamalar doların gidişatı için daha önemli bir hal almış gibi duruyor.

Dolar TL Analizi

Piyasalarda Trump'ın söylemleri sonrası dolar negatif bir hava aoluşmuş durumda ve dolar kuru da bu negatifliği kullanarak 5,32 seviyesinin altına kadar gerilemiş durumda. Eğer ki Fed'in bir sürpriz yapıp faizleri 25 baz puandan daha az arttırması ya da faiz arttırmaması hali yaşanır ise dolar kurunda ciddi bir geri çekilme hareketi yaşanabilir.

Fed faizleri beklenildiği gibi 25 baz puan arttırır ise önce dolarda hafif bir toparlanma yaşanma ihtimali yüksek. Ancak sonrasında Powell açıklamaları ile havayı yumuşatır ise dolar yeniden negatife dönebilir. Aksi halde günü doların değer kazanacağı bir FED gecesi olarak sonlandırabiliriz ki bu durum ne Trump'ın ne de FED'in arzu ettiği bir tabloyu oluşturmayacaktır. Senaryolar bu şekilde iken dolar grafiğini de incelememizde fayda olacaktır. Her ne kadar teknik analizden ziyade Fed'in çalışacağı bir gün olsa da grafikler bize neler anlatmaya çalışıyor gelin bir de o taraftan bakalım.

Dolar grafiğini incelediğimizde karşımıza çıkan en önemli direnç noktası 5,46 seviyesi olmaya devam ediyor. Çünkü bu seviyenin yukarı yönlü aşılması demek bir kırılımın yaşanması demek olacaktır. Bu durumda dolar tl paritesi aşağı yönlü kısa vadeli trendini sonlandırmış anlamı taşıyacağından yükselişlerin 5,46 altında kalması trendin devamı açısından büyük anlam ifade etmektedir. Dolar tl de düşüşlerin devamı halinde ise 5,30 ve 5,25 seviyeleri ön plana çıkarken düşüşlerin devamı halinde ana destek noktası ise 5,185 seviyesi olarak takip edilecektir.