Euro dolar karşısında geçtiğimiz hafta önemli bir yükseliş kaydederek 1,17 seviyesini aşmayı başarmıştı. Ancak haftanın son günü Fed üyelerinden Evans'ın yapmış olduğu açıklamalar sonrası dolar endeksindeki yükseliş euroyu da vurdu ve euro dolar paritesi 1,1620 seviyesine kadar geriledi. Bu hafta başlangıcı ile birlikte Evans'ın sözlerinin etkisini üzerinden atan parite yükselişe geçti ve şuan itibari ile 1,17 seviyesine kadar yeniden yükselmiş durumda.

Euro dolar paritesi 2018 yılının kalan kısmında ne olur, parite buralarda oyalanmaya devam eder mi yoksa 1,20 veya 1,14 hareketi gerçekleşir mi diye yatırımcılarda merak etmeye başlamış durumdalar. Paritede bundan sonraki hareketler Fed'in verecek olduğu kararlara bağlı olarak ilerleyecek gibi görünmekte. Ancak yine de bir taraftan Fed'i takip ederken, diğer taraftan da Draghi'nin ve Ecb üyelerinin sözlerine kulak veriyor olacağız. Euro dolar paritesinde kısa vadede neler olur sorusunun cevabını bize bu detaylar verecek gibi görünmekte. Olası Fed'in bu yılın kalan kısmında 2 faiz arttırımı doları güçlendirecek ve dolayısı ile de paritede geri çekilmeye neden olabilecektir. Fed'in faiz arttırımlarını es geçmesi 1 faiz arttırması veya faizleri arttırmaması ise euroyu dolar karşısında güçlü kılacak bir faktör olacaktır. Bu durumda da euro dolar paritesinde 1,20 ye doğru yeni bir yükseliş hareketi gerçekleşme imkanı bulacaktır.

Euro Dolar Paritesi Teknik Görünümü

Euro dolar paritesine teknik olarak baktığımızda paritede kısa vadeli yükseliş hareketinin göstergeler tarafından da desteklendiğini görebiliyoruz.Eurusd paritesinde yukarı yönlü hareketin devamı halinde ilk takip edecek olduğumuz direnç noktamız 1,1735 seviyesi olacak. 1,1735 seviyesinin aşılabilmesi halinde euro dolar paritesinde pozitif görünüm destek kazanacak ve 1,1775 seviyesine doğru yeni bir yükseliş hareketi destek bulabilecektir. 

Euro dolar paritesinde olası geri çekilme hareketlerinde ise özellikle 1,1735 seviyesinin aşılamaması 1,1680 seviyesine doğru düşüşlere neden olabilecektir. Kısa vadeli denge noktamız olarak 1,1680 seviyesini gösterebiliriz. Düşüşlerin devamı halinde ise 1,1625 seviyesine kadar düşüşler devam edebilir. 1,1625 seviyesinin aşağı yönlü kırılması ise paritede görünümü negatife döndürebilecektir.