Euro dolar paritesinde sakin seyir hafta başından bu yana etkisini sürdürüyor. Yukarı yönlü atakların 1,17 seviyesi altında kaldığı paritede aşağıda da 1,1480 altına inilebilmiş değil. Bu hafta Abd'de açıklanacak olan önemli ekonomik veriler bulunuyor. Bunlardan biri de yarın açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin öncüsü olan öncü tarım dışı istihdam verisi. Öncü tarım dışı istihdam verisi bugün açıklanacak. Yarın ise tarım dışı istihdam, işsizlik oranları ve ortalama saatlik kazançlar verileri piyasalar tarafından yakından izleniyor olacak.

Dolar endeksinde dün öğle saatlerinde yaşanan geri çekilme ile birlikte bir miktar yukarı yönlü ivme kazanan euro dolar paritesinde Abd'den Çin'e ve AB'ye yönelik açıklanacak olan vergi açıklamaları da parite üzerinde etkili olabilir. Özellikle yeni vergiler gündeme gelirse euro tarafında baskı oluşabilir ve paritede yeniden aşağı yönlü bir seyir oluşabilir. Şuan için bu şekilde gelen bir açıklama olmasa da Trump'ın özellikle sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu duyurularda paritede işlem yapanlar için takip edilmesi gereken detaylar arasında yer alıyor.

Eurusd Teknik Analizi

Euro dolar paritesinde 1,1480 seviyelerinden başlayan yükseliş hareketi yukarıda direnç noktamız olan 1,1670 seviyesini hafta başından bu yana geçmeyi başaramadı. 1,1650 seviyelerine kadar yükselen paritede bu seviyelerden geri çekilmelerin yaşandığı gözleniyor. Euro tarafında kalıcı bir yükselişten bahsedebilmek için bu seviyelerin aşılması önemli. 1,1670 seviyesi üzerine çıkılması halinde euroda pozitif bir görüntü oluşabilir. 

Olası geri çekilmelerde 1,1580 ve 1,1540 seviyelerini izleyeceğimiz paritede ana destek noktamız 1,1480 seviyelerinde bulunuyor. Gün içerisinde 1,1620 üzerinde kalınması halinde 1,1670 seviyesine doğru yükselişler yaşanabilir. Aksi halde destek noktalarına kadar geri çekilmeler mümkün olacaktır. Özellikle hareketin yönü açısından yarın açıklanacak olan ekonomik veriler büyük önem taşıyor. Amerika Merkez Bankası Fed'in önem verdiği verilerin başında gelen tarım dşı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar verileri yarın açıklanacak. Verilerin açıklandığı sırada eurusd paritesinde hareketlilik oluşabilir.