Eurusd paritesi 1,16 seviyesinden yeni haftaya başladı. Bugün paritede Avrupa ülkelerinden gelecek olan İmalat PMI verileri etkili olabilir.  Bu hafta içerisinde Abd'nin Çin ürünlerine gümrük vergisini arttırmak için yeni kararlar alınması gündemde. Durum böyle olunca da piyasalarda riskten kaçmak isteyen yatırımcılar dolar tarafında pozisyon alırken, japon yeni de güvenli limanlı talebi ile alınan bir diğer para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ciddi bir düşüş yaşayarak 1,16 seviyesinin altına gerileyen euro dolar paritesi şu sıralarda 1,16 üzerinde tutunmaya çalışıyor.

İngiltere ile süren Brexit görüşmeleri sonucunda nasıl bir brexit anlaşması gerçekleştirileceği de euronun geleceği açısından önemli bir detay olarak karşımıza çıkarken, burada yapılacak olumlu bir anlaşma eurusd paritesinde yükselişleri beraberinde getirebilecek iken olası hard brexit durumunda ise euro tarafında daha ciddi bir düşüşe şahit olmamaız mümkün olacak gibi görünüyor.

Eurusd Teknik Analizi

Euro dolar paritesinde günlük grafikte geri çekilmelerin devamı halinde takip edeceğimiz destek noktası 1,1530 seviyesi olacak. Bu bölge altında ise 1,1483 seviyesine kadar gerilemeler mümkün olabilir. Paritenin yönünü yukarı devam ettirebilmesi açısından ise en önemli seviye 1,1670 seviyesi. Bu seviye üzerine atılıp saatlik kapanışların gelmesi paritede olumlu sinyaller üretilmesini sağlayabilecek iken bu seviye altında euroda satış baskısı oluşabilir.

Sene içerisinde 1,13 lü seviyelere kadar gerileyen euro dolar paritesi bu seviyelerden verdiği tepki ile 1,17 seviyelerinin üzerini test etmiş ancak kalıcı olamamıştı. Ticaret savaşlarının devamı endişeleri ile değer kaybeden euro için bu hafta kritik olabilir. Zira Abd'den Çin'e gelecek olan yaptırımların piyasaları nasıl etkileyeceği merak konusu. Bugün Almanya'da açıklanacak olan PMI verisi sınırlıda olsa parite üzerinde etkili olabilir. Gün içerisinde 1,1670 seviyesinin aşılıp aşılamayacağını takip ediyor olacağız. Sabah saatlerinde 1,1615 seviyesine kadar yükselen eurusd paritesinde yukarı yönlü hareketlerin kalıcı olması açısından 1,1670 seviyesi karar noktası olarak nitelendirilebilir.