Eurusd paritesinde 1,1620 üzerinde yukarı yönlü hareket isteği sürüyor. Dün yaşadığı yükseliş hareketi ile yine dün ki euro dolar paritesi analizimizde belirttiğimiz 1,1670 direnç noktasına doğru yükselen ancak bu seviyeden gelen satışlarla gerileyen paritede 1,1620 üzerinde tutunulması pozitif görünümün seyri açısından önemli. Bugün Abd'de açıklanacak önemli ekonomik takvim verileri bulunuyor. Bunlar tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazaçlar verileri. Yine Ab tarafında da pariteyi etkileyebilecek öneme sahip bir veri bulunuyor ki bu da euro bölgesi Gsyh verisi. Euro bölgesinde büyümeye dair detaylar verecek olan bu veri euro tarafındaki pozitif görünümü destekleyecek mi takip ediliyor olacak.

Euro dolar paritesinde bir diğer önemli etken ise Abd ve Çin arasında ticaret savaşları endişeleri ile gerilen ortamdan çıkacak sonuçlar. Abd'nin kapalı bir ekonomiye geçiş yaptığı şu dönemde Çin'in de aynı şelkilde karşılık vereceği konuşulanlar arasında. Bu durumda dolar pozitif bir hava piyasalar tarafından oluşturulabilir. Ancak bugün için eurusd fiyatlarını etkileyecek en önemli etken Abd verileri. Çünkü bu veriler Fed'in faiz toplantısında ya elini rahatlatacak ya da faiz arttırımları için ekonominin o kadar da iyi olmadığını vurgulayacak ekonomik veriler olarak bilinmekte.  Bu nedenle bugün gelecek olan tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar verileri ayrı ayrı öneme sahip. Hepsinin olumsuz gelmesi euro dolar paritesinde yükselişi destekleyecek iken bir olumlu veya iki olumlu veri piyasalarda karışık bir görünüm oluşturabilir. 3 verinin de olumlu gelmesi halinde ise Fed'in faiz arttırımı konusunda elini güçlendireceğinden dolara pozitif yansıyabilecektir.

EurUsd Teknik Analizi

Eurusd paritesi şu sıralarda 1,1640 seviyelerinden işlem görüyor. Dün karışık bir seyir izleyen paritede 1,1620 seviyesi üzerinde bir tutunma yaşanması yukarı yönlü hareketin devamını desteklerken, bugün teknik analizden ziyade verilerin konuşulacağı ve piyasalara bu verilerin yön vereceği de bilinen bir gerçek. Bu nedenle bugün paritede işlem yapacak olan kullanıcıların mutlak suretle piyasa takibi yapmaları şart.

Paritede 1,1620 üzerinde hareketler pozitif görünümü destekliyor. Ancak yükseliş hareketin kalıcı hale gelebilmesi için 1,1670 seviyesinin üzerine doğru hareketler izlenecek. Bu seviye altında kalındıkça paritede yeniden satış baskısı oluşabilir. Olası gerilemelerde 1,1620 ve 1,1580 seviyeleri takip edilecek ilk  destek noktalarımız. Satışların hız kazaması halinde ise 1,1540 ve 1,1485 seviyeleri önemli destekler olarak duruyor. 

Yukarı yönlü hareketin devamında ise 1,1670 seviyesinin aşılması 1,1735 e kadar yeni bir yükseliş dalgasını tetikleyebilir. 1,1735 seviyesinin aşılması ile birlikte 1,1775 hedefli yeni yükselişlerin yaşanması olası olacaktır. Gün içerisinde takip edeceğimiz pivot noktası 1,1670 seviyesi olacaktır.