Martın ikinci haftasına damga vuran asıl olay tabii ki korona virüsü oldu. Korona virüsünün etkisi hala tüm dünyada, özellikle ekonomi alanında kendini göstermeye devam ediyor. İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan da yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını ve petrol şokunun finansal piyasalara etkilerine ilişkin noktalara değindi ve  "Uzun sürecek bir salgınla karşı karşıya olmamız, ağır bir deflasyon tehlikesi demektir." dedi.

Son olarak Türkiye’de de görülen korana virüsü, ülkede panik yarattı. Zaten değer kaybetmekte olan Türk lirası için endişeler arttı. Bununla birlikte, ülke içinde e-ticaret üzerinden yapılan temizlik ve hijyen ürünlerinin satışı yaklaşık yüzde 300 oranında artarak rekor seviyelere ulaştı.

Korona virüsünden en çok etkilenen kaynaklardan bir tanesi olan, Ham Petrol içinde gelişmeler hız kesmeden devam etti. Bugün açıklanması beklenen Ham Petrol stokları Amerikan dolarında hareketlenmeye sebep verebilecek önemli gelişmelerden biri oldu. Beklenti 2.266 M civarında. Bir önceki dönemde yapılan açıklama ise 0.785 M. idi. Dolar kurunda hareketlenmeyi tetikleyecek bir başka gelişme de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE-Şubat- (Aylık)  açıklaması olacak.  Bu açıklamanın da 12 Mart Perşembe 15:30’da yapılması bekleniyor.

12 Mart’ta Dolar kurunu etkileyecek birçok gelişme var. Açıklanması beklenen Çekirdek Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) de bunlardan biri. Beklenti yüzde 0,1 oranında, bir önceki dönemdeki oranı ise yüzde 0,5 idi.

Son olarak, 12 Mart’ta EUR kurunu önemli ölçüde etkileyeceği düşünülen gelişme, açıklanması beklenen ECB Marjinal Borçlanma Oranı oldu. ECB Marjinal Borçlanma Oranında beklenti,  bir önceki dönemdeki oran ile aynı olan 0,25% onanında.

Tüm ekonomik gelişmelerden haberdar olabilmek için hisseforex’i takip edin!