Dolar, bugün açıklanacak ABD’in tarım dışı istihdam verisi öncesinde iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Doların dünya genelindeki değerini etkileyen bu veriler, bu ay 3 Ağustos Cuma günü açıklanıyor. Geçen ay, 6 Temmuz’da açıklanan verilere göre beklenti 200k iken gerçekleşen istihdam 213k idi. Bu ayki beklentiler ise Tarım Dışı İstihdamın 193k olması yönünde. Temmuz ayında istihdamın arttığı yönündeki verilerden sonra bu ay işsizlik oranın 3,9 puana gerilemesi bekleniyor.

Apple hisseleri dün akşam ABD piyasalarının kapanma saatinde 197,67 $ seviyesini görerek dünya tarihinde bir ilke imza attı. Apple’ın hisse başı değeri 198,95$ seviyesini gördüğü an Apple şirketinin piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşacak. Global piyasalarda Apple’dan sonra gelen en büyük piyasa değerine ait Amazon firmasının da büyüme hızı Apple’dan fazla gözüktüğünden, gelecek birkaç sene içerisinde Amazon’un Apple’ın birincilik yerini alması bekleniyor.

Ticaret savaşı nedeniyle parası değer kaybeden Çin, dünyanın en büyük ikinci hisse senedi piyasası statisini Japonya’ya kaptırdı. Dün yaşanan düşüşün ardından Çin hisse senetlerinin piyasa değeri 6.09 trilyon dolara düşmesiyle değeri 6.17 trilyon dolar olan Japonya hisse senedi piyasası dünyanın ikinci en büyük piyasası haline geldi.