Piyasalarda Cuma günü gelen beklentilerin altındaki tarım dışı istihdam verisi etkisi hissedilmeye devam ediyor. Beklentilerin altında kalan Tdi verisi sonrası doların küresel piyasalarda gerileyişi hız kazandı. Türkiye'de de dolar tl kuru 5,30 seviyesinin altına geri çekildi. Dolar tl paritesi için yıl sonu beklentisi bir çok analist ve fon tarafından 6 lira civarında belirlenmişken dolar kuru yıl sonuna bu seviyelerde veya daha aşağılarda girebilir mi diye yatırımcıların merak ettiği bir döneme girmiş bulunuyoruz. Durum böyle iken doların tekniği bize neler söylüyor bir de ona bakalım isterseniz.

Dolar Analizi

Dolar tl paritesinde günlük grafiğimizi incelediğimizde karşımıza çıkan detaylar oldukça net bir görüntüyü ortaya koyuyor. Dolar kurunda yaşanabilecek yükselişlerde 5,462 seviyesinin önemini. Bu seviye üzerine doğru fiyatlamalar devam etmez ise dolar tl de düşüşler kaçınılmaz olacaktır. Şuan baktığımızda 5,30 seviyesi üzerinde tutunmaya çalışan bir dolar tl ile karşı karşıyayız. Doların bugün için yukarıda 5,347 seviyesini aşamaması halinde 5,252 seviyesine doğru geri çekilmesi mümkün olabilecektir. 

5,252 seviyesinin kuvvetli destek noktası olduğunu belirtebileceğimiz dolr kuru için bu seviye altında takip edilecek bölge ise 5,155 seviyesi olacaktır. Şuan için dolarda 5,252 5,348 aralığındaki fiyatlamaları izliyor olacağız. Kısa vadede 5,348 seviyesinin yukarı yönlü geçilmesi ile beraber 5,462 seviyesi hedeflenmek istenebilir. Bu durumda 5,462 direncinin aşılması dolar tl de görüntünün değişmesine neden olabilir. Bu nedenle bu seviye altında kalınması oldukça önemlidir. 

Ons altın fiyatlarında uzunca bir süredir yükseliş yönlü beklentilerimizi koruduğıumuzu daha önceki analizlerimizde belirtmiştik. Nitekim beklentilerimize paralel olarak 1,250 dolar seviyesine kadar yükselişler yaşanmış durumda ve altın bu fiyatlarda kalma eğilimi içerisinde. Ons altın fiyatları 1,200 dolar altından başlattığı kısa vadeli yükseliş hareketini Cuma günü gelen tarım dışı istihdam verisi ile taçlandırdı ve 1,243 dolar direncini aşmayı başardı. 1,251 dolar seviyesinin test edildiğini gözlemlediğimiz bugünde altın grafiğini de inceleyerek, grafiklerin bizlere neler fısıldadığına da birlikte bakalım.

Ons Altın Analizi

Ons altın fiyatı geçtiğimiz hafta kötü gelen Abd verileri ile birlikte yükselişini sürdürdü. 1,250 dolar seviyesine kadar yükselişini devam ettiren altın fiyatı bu seviyeyi aşabilecek mi merak konusu. Fed'in aralık ayı toplantısında faiz arttırıp arttırmayağı oldukça önemli olacak ons fiyatlamaları için. Grafiğe baktığımızda yaşanabilecek olası geri çekilmelerde 1,238 ve 1,230 dolar seviyeleri ön plana çıkıyor. Düşüşlerin sertleşmesi halinde ise kısa vadeli yükseliş trendinin başladığı 1,213 dolar seviyesi test edilmek istenebilir.

Ons altın fiyatlarında devam eden yükseliş trendinin korunması durumunda 1,259 dolar seviyelerine kadar yükselişlerin devamı beklenebilir. Ons altın fiyatında 1,250 dolar seviyesi üzerinde tutunulabilmesi halinde pozitif görünümün devamı ilerleyen saat ve günlerde devam edebilir. 

Gram altın fiyatlarında ise dolar kurunda yaşanan düşüşten ziyade ons altında yaşanan yükselişlerin etkisini gördüğümüz bir dönem yaşıyoruz. Gram altın fiyatı 210 lira üzerinde tutunmaya çalışıyor. Dolar kurunda yaşanan geri çekilmelerin 5,25 seviyesinin altına devam etmesi halinde burada 200 lira seviyesine doğru yeniden düşüşlerin devamı beklenebilir.