Dolar TL’yi Etkileyen Faktörler


Borsada yaşanan değişimler özellikle ABD doları farklı nedenlerden dolayı etkilenerek zaman zaman yükselirken zaman zaman azalmaktadır. Bu durumun pek çok farklı nedeni bulunurken dolar neden yükseliyor sorusunun cevabı özellikle borsayı yakından takip etmek isteyenlerin kafasındaki soru işaretleri arasında yer almaktadır.

Piyasalarda yaşanan dalgalanmanın pek çok farklı neden olurken doların neden düştüğü veya yükseldiği konusunda özellikle yaşanan olayların etkisi de büyüktür. Iskonto oranı, faiz oranları gibi pek çok farklı nedenden dolayı oluşan değişimler nedeniyle borsada dolar oranları yükselirken anlık değişimlerle gün sonunda daha da düştüğü gözlenebilir. Bu durumda dolar neden düşüyor diye düşünenler pek çok farklı etkinin bir arada bulunması ile oluşan düşüşlerin borsaya yansımasını görmektedir.

Doları Etkileyen Durumlar


Borsa da yatırım yapmak isteyenlerin tercih ettiği seçenekler arasında dolar en sık yatırım yapılan seçenek olarak yer almaktadır. Çapraz kur etkisi, Amerikan merkez bankası, ekonomik veriler gibi pek çok farklı durumların birleşmesi sonucunda dolar analizi yapılarak bu şekilde TL üzerinden hesaplaması yapılıyor.

Kurların devamlı olarak değişmesi özellikle borsa üzerinden yatırım yapmayı planlayanlar içinde etkili olmaktadır. Piyasada yaşanan bu dalgalanmanın nedenleri arasında özellikle yaşanan siyasi gelişmeler de yer almaktadır. Değişimleri takip etmek isteyenler özellikle farklı etkenlerden dolayı yaşanan yükseliş ve azalışları borsa üzerinden güncel olarak takip etme imkanı elde edebilirler.

Son dönemlerde özellikle Trump ın başkan oluşu ile birlikte dolarda yaşanan değer kaybı Tl içinde pozitif ayrışmaya neden olmuş ve bu durumun önüne Abd nin peşi sıra gelen faiz arttırımları dahi engel olamamıştır. Trump ve Fed açıklamaları parite için son derece önemli konumda olacaktır.