Yeni haftaya Erdoğan ve Trump'ın karşılıklı olarak twitleriyle başladık. İkilinin hafta sonunda yapmış olduğu telefon görüşmelerinden sonra oldukça ılımlı bir hava oluşmuş durumda ki bu durumu hem Erdoğan'ın hem de Trump'ın birbirlerini etiketleyerek yapmış olduğu güzel yorumlardan anlayabiliyoruz. Abd ile olan ikili ilişkilerimiz gün geçtikce normale dönmeye başlıyor gibi görünüyor ancak henüz Fetö dosyası veya Halkbank davası ile alakalı olumlu bir gelişme de yaşanmış değil. Artık yılın son işlem haftasındayız. Fitch ve benzeri bazı kurumların yıl sonu için öngördüğü 5,80-6,20 aralığının oldukça altında fiyatlanıyoruz. Ve normal şrtlarda şu son bir kaç günde buralara doğru aşırı bir yükseliş hareketi beklemek hayalcilik olacaktır diyebiliriz. Tabi her an değişen gündem neleri değiştirir bilinmez ama dolar tl de 5,46 seviyesi altında kalındıkça aşağı yönlü seyrin devam etme olasılığının daha fazla olduğunu düşünmekteyiz.

Dolar Analizi 24.12.2018

Şu sıralarda 5,30 üzerinde fiyatlanmakta olan dolar tl paritesinde bir yandan Sınır Ötesi Operasyon olacak mı sorusunun cevabı beklenirken hacmin düşük olduğu da göze çarpıyor.Yaşanan gelişmeler bu şekilde iken dolar grafiği bizlere neler anlatıyor dilerseniz bir de o taraftan bakalım.

Dolar kurunda bugün olası yükselişlerde 5,345 seviyesini takip ediyor olacağız. Usdtry'de şu sıralarda 5,31 civarı fiyatlamalar sürerken fiyatlamaların 5,345 seviyesi altında kalması halinde 5,28 ve 5,255 seviyeleri hedef haline gelebilir. Dolar tl de fiyatlamaların aşağı yönlü hız kazanması halinde ise 5,187 seviyesine doğru gerilemeler mümkün hale gelebilir. 

Yıl başına doğru dolar tl de yükselişlerin olması halinde ise 5,392 ve 5,46 seviyeleri takip ediliyor olacaktır. Büyük resimde dolar kuru için 5,46 seviyesi oldukça önemli olmaya devam ediyor. Bu seviye üzerindeki fiyatlamalar doların yönünü pozitife çevirebilecekken bu seviye altında kalacak olan yükselişler ise yatırımcılar tarafından satış fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir.