Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 6,40 seviyesinin altını test eden dolar kuru güne yükselişle başladı. Sabah saatlerinde 6,50 seviyesine kadar yükselen usdtry paritesi bu seviyelerden gerilemeye başladı ve şu sıralarda 6,45 seviyelerinden işlemler geçmekte. Cuma günü beklentilerden iyi gelen tarım dışı istihdam verisi ile birlikte küresel piyasalarda değer kazanan dolar TL karşısında yaklaşık %2 değer kaybetmişti. Bugün yaşanan yükselişlerinde 6,50 de sınırlı kalması TL pozitif havanın etkisini sürdürmesini sağlıyor.

Dolar Teknik Görünümü

Dolar tl paritesinde teknik olarak bugün içerisinde izleyeceğimiz seviye 6,48 seviyesi. Bu seviye aşağısında kalınması halinde gerilemeler yaşanabilir. Olası düşüşlerin devamı halinde izleyeceğimiz seviye 6,26 seviyesi olacak. Bu bölgeye yaklaşıldıkça dolara alımların gelmesi çok extrem bir haber akışı olmadıkça muhtemel görünüyor. 

Usdtry paritesinde yaşanacak yükseliş hareketlerinde ise 6,50 seviyesi psikolojik bir direnç konumunda. Buranın geçilmesi halinde ise 6,66 seviyesine dek yeni bir yükseliş dalgası oluşabilir. Dolar tl paritesindeki fiyatlamalar bugünlerde bir miktar yurtdışı piyasalarından ayrılmış  gibi duruyor. Cuma günü yükselen dolar endeksine rağmen TL nin değer kazanması da buna işaret etmekte.