Dolar tl paritesinde Brunson'ın serbest kalması sonucu oluşan pozitif hava ile birlikte başlayan düşüş trendi etkisini devam ettiriyor. Geçen hafta 5,20 seviyesinin atlına gerileyen dolar kuru haftanın son işlem gününde kapanışını 5,20 üzerinden gerçekleştirirken bu sabaha 5,20 seviyesinin altında başladı. Sabah saat 10:00 da gelen tüfe verisi öncesi 5,16 seviyelerine kadar düşen kur enflasyon verisi sonrası 5,15 seviyesinin altına geriledi.

Enflasyon verileri beklentilerin bir tık altında gerçekleşti ve bu tablo hafifte olsa pozitif olarak algılandı. Borsa İstanbul'da yükselişler %1 i aşarken dolar kuru 5.15 altında kalıcı olmadı ve şu sıralarda yeniden 5,20 seviyesinin üzerine yükselmiş durumda. 

Yurtdışı piyasalara baktığımızda küresel anlamda dolarda bir değerlenme söz konusu değil ve dolar endeksi 96,70 seviyelerinde sakin seyrediyor. İçeride de dolar kurunu etkileyebilecek fazla bir gelişme bulunmuyor, bu nedenle bugün daha çok teknik göstergelerin çalışacağı bir fiyatlama yaşanma ihtimali olabilir. Bu nedenle dolar bugün ne olur, yükselir mi düşer mi gibi soruların cevaplarını bulabilmek adına güncel dolar grafiğimiz bizlere neler söylüyor gelin hep birlikte inceleyelim.

Güncel Dolar Yorumları

Dolar tl paritesindebu sabah yaşanan geri çekilme hareketi 5,15 seviyesi altında bir kalıcılık sağlayamadı ve gelen tepki alımları ile birlikte yeniden 5,20 seviyesinin üzerine doğru bir hareket başlamış oldu. Dolar kuru için 5,20 üzrinde takip etmemiz gereken direnç noktası 5,238 seviyesi olacaktır. Bu seviye üzerine ise 5,265 seviyesini takip ediyor olacağız. Bu aralığın aşılamaması halinde dolar kurunda yeniden geri çekilmeler yaşanabilir. Şu sıralarda 5,215 seviyelerinde seyreden dolar kuru muhtemelen 5,265 seviyesine doğru bir yükseliş hareketini gün içerisinde deneyebilir.

Dolar kurunun 5,238 -5,265 aralığı altında kalması yeniden bir satış baskısı oluşturabilir ancak bu seviyelerin aşılması kısa vadeli düşüş trendinin son bulmasına neden olabileceğinden 5,265 seviyesi dikkatle izlenmelidir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5,175 sviyesi 5,154 ve 5,13 seviyeleri destek noktalrı olarak görünmektedir. 4 saatlik dolar grafiğine göre gün içerisinde yaşanabilecek düşüşlerde özellikle 5,13 seviyesinin kritik bir destek olduğunu söyleyebiliriz.