Dolar tl paritesinde bu hafta önemli kırılmalrın yaşanabileceği bir hafta olarak uzmanlar tarafından dile getirilirken, bunun nedeni olarak da tüm piyasaların merakla beklediği ABD Merkez Bankası Fed'in faiz kararı ve açıklamaları olarak gösteriliyor. 19 Aralık Çarşamba akşamı Türkiye saati ile 22:00 de açıklanacak olan Fed'in faiz kararı arkasından Fed Başkanı ve üyelerinin yapacak olduğu açıklamalar dolar tl için kritik olacak.  Piyasalar Çarşmaba akşamına odaklanmışken dolar tl de grafikler bize neler söylüyor gelin birlikte bakalım.

Dolar Analizi

Dolar grafiğini incelediğimizde teknik göstergelerin hala yukarı yönlü hreketi desteklediğini görüyoruz. Ancak bu hafta belirttiğimiz gibi piyasalarda dolar endeksi ve dolar tl üzerinde en belirleyici olabilecek etken Fed olacaktır. Bu nedenle teknik analizden ziyade Fed'in açıklamalarına odaklanmanın daha doğru olacağı bir haftaya giriyoruz. Teknik göstergeler yukarı yönlü hareketi desteklese de dolar tl paritesinde henüz 5,457 destek noktası aşılabilmiş değil. Dolar kurunda yaşanan yükselişler genellikle 5,40 civarında son bulmakta ve yeniden 5,36 lara kadar geri çekilmeler yaşanmakta.

Dolar tl paritesinde yaşanan geri çekilmelerin kalıcı ve sürekli olabilmesi açısından 5,35 seviyesi altında fiyatlamaların oluşmasına ihtiyaç vardır. Bu şekilde fiyatlamalar oluşur ve saatlik veya günlük kapanışlar gerçekleştirilebilirse 5,25 ve 5,19 seviyelerine doğru geri çekilmeler hız kazanabilecektir. 

Fed Kararları Doları Nasıl Etkiler ?

Normal şartlar altında Fed faiz arttırdığında dolar değer kazaır. Dolayısı ile Fed faiz arttırımı yaptığında dolar tl paritesi yükselir. Ancak burada dikkat etmemiz gereken nokta Fed'in faiz arttırımına gitme ihtimali zaten piyasalarda %80 civarında fiyatlanmış durumda. Bu nedenle dolar zaten değerli bir şekilde fiyatlanıyor. Yani Fed faiz arttırdığında piyasada bir şok yaşanmayacaktır ve Fed'den gelecek açıklamalara odaklanılacaktır. İlk anda dolar yükselse dahi sonrasında sert satışlar görülme ihtimali açıklamalara binaen oluşabilir.

Eğer Fed çarşamba gecesi faiz arttırımı yapmaz ise dolar bu faiz arttırımını önemli ölçüde fiyatladığı için sert bir şekilde düşüş yaşama ihtimali yüksek olacaktır. Yani Fed faiz arttırımını erteler veya faiz arttırımlarından vazgeçer ise dolar kuru TL karşısında değer kaybedecektir. Saddece TL değil tüm para birimleri karşısında değer kaybeden bir dolar izleyebiliriz bu durmda ancak şuan için böyle bir ihtimal oldukça az. Yani piyasalar faiz arttırımına neredeyse kesin gözüyle bakıyor. Drum böyle iken Fed'den bir şaşırtma gelebilir mi merak konusu olmuş durumda.  Doğru zamanda doğru pozisyonlarda olmanız dileğiyle.

HisseForex.Net